| David_Vaduva_1998 a întrebat:

Salutare, deci acum cateva saptamani m-am lovit la unghie, degetul mare la mana fix in mijloc tare s-a innegrit, dureri, am fost la o farmacie, am primit un gel. Am aplicat astazi, mi-a cazut unghia de tot dar in mijloc e carne ca un bob mic, e normal sau e ceva mai grav? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Unghia noua are nevoie de cateva luni sa creasca.
Initial se vede doar un strat subtire, care se va ingrosa.
"Bob"-ul mic, daca este de culoare alba (deschisa la culoare) poate fi puroi.
Mergi la o urgenta chirurgicala (sau macar la medicul de familie) sa te consulte, iar (la nevoie) sa trateze problema!

Nu e de joaca! In caz de neglijare si infectare se poate ajunge chiar si la amputarea degetului!

1 răspuns:
| and0ra a răspuns:

In primul rand e "unghia", nu "unchia". In al doilea rand, s-ar putea sa fie puroi sau e doar umflat de la lovitura, ar trebui totusi sa te duci la doctor, dar nu cred ca e nimic grav. Faptul ca ti-a cazut unghia e un lucru bun, asa va putea creste la loc.