| Roxanandreea a întrebat:

Buna, am unghii cu gel, ieri am dat din greseala cu mana in ceva. Pe moment nu mi s-a parit ca m-am lovit tare dar dupa a incepit sa ma doara unghia de la degetul mare. Umghia cu gel nu s-a rupt dar ma gandesc ca pe sub gel unghia mea naturala s-a dat peste cap sau s-a rupt si inca este prinsa in gel se de aceea nu a cazut bucata de unghie rupta. Ma doare si ma ustura, nu am posibilitatea sa ajung la salon in urmatoarele 2 saptamani, nici nu as vrea sa mi le indepartez eu singura pe.motivca nu stiu si mi e frica sa nu ranesc mai tare unghia naturala. Sfaturiiii

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu stim ce ai patit, posibil sa fie deja hematom sub unghie... posibil sa se fi crapat, spart, samd.
Data viitoare fa-ti unghiile foarte mici, sa nu te mai incomodeze fiind atat de lungi, ca sunt inutile si chiar iti poti provoca accidente, scoate ochii tie sau altora, ori le poti rupe din carne, ori iti provoci la locituri hematoame sub unghie, ciuperci samd.

| dullcat a răspuns:

Exista riscul sa faci o infectie daca nu indepartezi unghia falsa sa vezi care e situatia.

| newaccountbye a răspuns:

Și eu m-am lovit de multe ori la unghia de la degetul mare când încercam sa scot ceva din priza și durerea a persistat pana mi le-am dat jos, însă nu mi se întâmplase nimic la unghia naturală cum ar fi ruperea, in schimb s-a învinețit.