| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Dupa aproape 5 ani de purtat lentile de contact, am decis sa renunt la ele si sa imi cumpar ochelari de vedere.
Problema e ca nu am idee unde ar fi mai indicat sa ma duc pentru un consult oftalmologic profesionist si un magazin de unde pot cumpara lentile + rama de calitate.
Am mai avut ochelari, dar din cauza diopriilor gresite diagnosticate la un magazin de optica de cartier, aveam dureri de cap si de ochi zi de zi. D-asta doresc sa ajung la un doctor profesionist.
Pretul sa fie undeva pana in 1000 LEI si locatia in Bucuresti.
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai mergi la un cabinet de oftalmologie (fie o clinica privata fie la spital) si eu evit consultul la magazinele de optica obscure.

| LovelyMan a răspuns (pentru suntserios):

Ma gandeam sa evit sa fac consult chiar si la magazinele mari de optica. Nu poti sti sigur daca ei pun acolo un doctor care sa iti faca un consult oftalmologic bun sau doar un angajat caruia doar i s-a aratat la angajare cum se foloseste aparatura. Poate gresesc, dar tocmai d-asta am cerut si sfatul.
Poate are cineva totusi o idee de o clinica buna/doctor bun etc.
Mutlumesc!

| suntserios a răspuns (pentru LovelyMan):

Ee nu e chiar asa, nu se fac chestii din astea ca e ilegal

| LovelyMan a răspuns (pentru suntserios):

Esti tu sigur? La tara in care traim am ajuns sa cred ca orice e posibil (in sensul rau), din pacate.