| AvalohAlyn a întrebat:

Cam cat costa aproximativ niste ochelari noi cu tot cu lentile si rama?
Si ce inseamna fund de ochi?
La un consult oftalmologic pentru a imi face ochelari noi,(stabilirea dioptriei) la care dau 100 de lei pentru consult, ce procedee iti face? Cum se numesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariu0699 a răspuns:

Pai. Cand m-am dus la control la oftalmolog, mi e mi-au aratat ceva litere si trebuia sa le spun corect pe toate, in caz de nu vezi o litera iti vor pune o lentila la ochi sa vada daca vezi litera altfel va schimba lentila cu una mai tare.
Mie mi-au pus niste picaturi in ochi sa mi se dilateze pupilele, iar dupa va trebui sa astepti dupa care te va chema din nou si iti vor baga o lumină in ochi. Si cam astea sunt lucrurile.
Dupa ce termini controlul, poti sa alegi ce ramă doresti si daca lentilele le vrei si mai inchise (adica ca si pentru soare) sau sa fie cu lentile normale.
Pretul poate fi mai mare daca alegi lentile mai inchise, sau chiar si de rama (daca nu ma insel).
Eu cu totul am dat in jur de 900lei, dar as fi vrut sa imi iau alta rama dar as fi dat chiar 1500lei dar na.
Cat despre fund de ochi nu am mai auzit niciodata de asta deci nu-ti pot spune. Peace❤️

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Examenul de fund de ochi iti spune mai multe despre sanatatea ta: http://bit.ly/2OVQKiR
Cat costa ochelarii? Depinde ce iei. Eu mi-am luat o pereche ieftina (45 lei) si dupa cateva luni a trebuit sa-i arunc. Un ochelar decent (dar nu deosebit) te poate costa de la 3-4 sute in sus. Unii deosebiti pot costa si peste 700 lei. Adica am vazut ochelari si cu 4150 lei. Asa ca depinde ce vrei si ce-ti permiti.