| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Este adevărat ca aparatul dentar poate să iti strâmbe gura? Mi-am scos 2 masele momentan is 2 goluri gen vine asa:un dinte,un gol, un dinte un gol?
Mie imi vine sa plang si disper ca nu mai stiu ce sa fac!
Dentistul mi-a recomandat aparat dentar ca sa imi stranga dintii dintr-o parte si din alta!
Bunica mea imi spune sa nu imi pun că îmi strâmbă gura si o sa imi stea fața urâtă!
Punte dentara cica nu pot să îmi pun din cauza că sunt prea tanar, 19 ani am si nu mai am alta varianta, nu am bani de implant am si eu vreo 3000 lei, adica jumate din bani de cand am muncit pe litoral o vară!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am avut și eu de ales între medic și părinți. Părinții nu m-au susținut deloc, am fost la 4 ortodonți, și la un chirurg maxilo-facial, și abia apoi am luat decizia.
Desigur că am ascultat de medici, ar fi aiurea să ascult de oameni fără pregătire. Niciodată să nu asculți după oameni chiar și dacă îți sunt apropiați, specialiștii au pregătire medicală și întotdeauna au dreptate.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Si tu aveai aceeasi problemă cu a mea?

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu.

Am incongruență dento-alveolară probabil cauzată de retrognatismul mandibular. Mi s-a recomandat aparat dentar și operație de avansare a mandibulei cu 6mm. Port aparatul deja de 7 luni, anul viitor voi avea operația(mi se taie mandibula de jos și se fixează înapoi cu 4 plăcuțe). Am încredere în medici și în tehnologia pe care o avem la momentul actual.

Trebuie să consulți câțiva ortodonți(eu am găsit greu unul bun) până găsești unul bun, poți căuta și pe grupuri de Facebook. După ce găsești unul bun el te va ajuta și îți va da sfaturile de care ai nevoie.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Mie mi-a zis dentistul ca trebuie să vină un specialist si atunci o sa ia o decizie!