| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Eu am 19 ani si merg la dentist de vreo luna si ceva.Am venit cu mama prima dată la dentistul care a fost si ea,am vrut sa imi facă punte dentară și a zis ca sunt prea tânăr!
Pană acum mi-a scos un dinte din partea din stanga sus, in partea dreapta sus 2 dinti numai ca e lipsa, dinte lipsa si in partea stangă jos 2 dinti unul langa altul,mi-a recomandat aparat dentar, 1400 lei partea de sus si inca 1400 partea de jos numai ca il pune peste juma de an dupa ce il pune pe ala de sus dar intai trebuie sa imi faca cariile aduca 600 parte de sus si 1300 partea de jos numai ca e cu coronita si alte prostii!
Întrebări:
Cat costa un implant dentar?
Cati dinti poti pune pe un singur implant?
Oare cate implanturi o sa imi trebuiasca?
Eu am dat cam 750 lei pe scos 5 dinti, 200 detaltraj si 150 lei un tratament.
Pentru dinti mai am inca 2000 lei ca am venit cu bani de la mare!
Acum lucrez la o tamplarie la finisaj, si salarul o sa fie 1550 lei pe luna si de o parte pentru dinti o sa pun cam 500-600 lei, oare o sa reusesc intr-un an sau 2 sa imi fac toti dintii
calumea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| microsedd a răspuns:

Salut! După ce povestesti aici daca nu iti erau complet distrusi dintii ca sa ti-i scoata as recomanda sa mergi la alt dentist pentru o a doua parere inainte sa ii mergi mai departe cu planul ăsta. Dentistii mai nou îs invatati sa pastreze cat de mult posibil dintii naturali ai omului decat sa faca extractii.
Nu mai stiu cat este un implant dentar dar acum vreo 7 ani era vreo 2-3 sute de euro fara coronita. E mai ieftin sa repare decat sa iti scoata dintii si apoi sa iti puna implanturi si coronite, dar e mai mult castig pentru dentist...
Cauta un alt dentist, chiar daca acum trebuie sa iti pui implanturi fiindca deja ti-a scos dintii tot e posibil sa iti mai salvezi ceva si sa ai o lucrare mai buna la sfarsit.
Cat despre aparat dentar aia trebuie sa mergi la o consultatie la un ortodont, ma indoiesc ca dentistul tau e si ortodont si chirurg maxilofacial de pune implanturi si pune si aparate dentare. Asta necesita vreo 10 ani de specializare pe langa cei 6 ani de facultate. Ai grija pe mana cui îți lasi dantura.
Bafta!

| nyoentox2002 explică (pentru microsedd):

Pai la in cabinetul dentistului a venit si ortodontul

| microsedd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ok, oricum tu impreuna cu ei stiti mai bine cum sta situatia cu dantura ta. Dar as zice sa nu te grabesti cu aparatul dentar ca ala poti sa tii-l pui si la 50 de ani. Rezolva-ti restul mai intai.

| gaby600 a răspuns:

Preturile la implanturi sunt foarte variate, poti gasi de la
1000 de lei in sus, dar asta ar fi cea mai buna solutie. Pe un implant poti pune o coroana, dar poti efectua o igiena net superioara cu implanturi fata de cum ai reusi daca ai avea punte. Pentru o punte dentara cel mai probabil iti va face si tratamente de canal pe dintii stâlpi(le va scoate nervul) si ii va șlefui.

| nyoentox2002 explică (pentru gaby600):

E bun daca gasesc si la 1500 lei, da mine nu poate pune punte că sunt prea tânăr, si singura varianta este sa imi puna aparat dentar, In total am asa:o masea din partea stanga sus, apoi 2 in partea din dreapta sus dar e asa:Lipsa dinte, lipsă, si apoi mai am 2 lipsa in partea de Stanga jos, oare merge sa imi pun 2 dinti pe un implant?

| dinaprilie a răspuns:

Inplant cam 400-500 euro. Dintele care vine pe implant inca vreo 200.
Pe un surub ( implant ) poti pune doar un dinte.
Cate ai nevoie. De regula unde ai lipsa si iti pune implant ar trebui sa ai si antagonist ca sa "functioneze" implantul. Aparatul dentar la mintaj are un pret ca pe parcurs sa mai dai si alti bani pentru vizitee regulate ca sa ti/l ajusteze. Ulterior dupa aparat va trebuii sa mai porti "un aparat" de retentie ( ca sa nu/ti plece dintii dupa ce s/au indreptat ). Castigi putini bani pentru cati ai nevoie, la tot ce ti/a zis acolo. Dar na, trebuie sa mananci si sa arati si bine asa ca, mult succes!

| nyoentox2002 explică (pentru dinaprilie):

Pai aparatul il port 2 ani

| dinaprilie a răspuns (pentru nyoentox2002):

Asa si?

| Lety20 a răspuns:

La 19 ani ti-a scos 5 dinti? Nu se putea de reparat?
De implant stiu ca nu pot sa puna daca gingiea e ingusta.