| ALIN415 a întrebat:

Salutare la toată lumea.
Mă numesc Stefan iar după un accident auto grav in care eram pasager am fost internat în spital pentru2 luni iar acum la 1 an jumate de la accident încă am rămas cu multe sechele ale membrelor cum ar fi: probleme de mobilitate și de forță, pe scurt nu-mi mai pot îndoi un picior și brațele cum o făceam înainte chiar daca am făcut nenumărate ședințe de tratament iar puterea în membrele rupte și afectate e mult diminuată față de cum era înainte. Nu mai pot face unele exerciții la sala de sport, nu mai pot alerga ca înainte, nu mai pot dormi în anumite poziții cum o făceam, sa nu mai zic că am o grămadă de cicatrici de la tăieturi /lovituri și operații iar chestiile astea mă bântuie in fiecare zi, pur și simplu nu pot trece peste faptul că înainte eram un om normal și într-o secundă din vina altuia care a intrat în noi am rămas așa...
Cei care ați trecut prin asta ce ați făcut să vă ridicați moralul? Ați putut trece peste vreodată si dacă da aștept niste sfaturi că sunt cu moralul și pozitivitatea la 0.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca in cazul tau este indicat sa faci sedinte de psihologie, cu un psiholog bun! din pacate psihologii buni sunt scumpi si se platesc la sedinta!

nu pot decat empatiza cu tine! dar ai nevoie de un profesinist care sa te ajute sa iti revii psihic in primul rand!
pacat ca se intampla astfel de lucruri, unii gresesc si altii sufera uneori toata viata;(

| ALIN415 explică (pentru Simpatic):

Ai dreptate, o să încerc să găsesc un psiholog bun că mă afectează din ce in ce mai tare acesta traumă atât fizica cât și psihică dar nu am fost și nici nu voi fi genul de om care să renunțe vreodată, orice ar fi.

| Simpatic a răspuns (pentru ALIN415):

Mult succes!
unii au zis ca eu fac propaganda pro psihiatri, dar sunt cazuri si cazuri, in momentul in care se instaleaza o forma puternica de depresie si anxietate atunci mergi la psihiatru, cand ai nevoie de consiliere mergi la psiholog, nu e nimic nici cand mergi la unul nici cand mergi la altul.
exista si cazuri de persoane care merg si la medic si la psiholog pentru ca psihologul vine in completarea medicamentelor, este si asta o abordare corecta!