| andreea228 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am aproape 15 ani si am vergeturi pe sani. Nu stiu de unde au aparut si nici cum sa scap de ele. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Caută la magazinele naturiste unt de cacao pur. E destul de scump dar își face treaba cu brio. După fiecare duș/baie masează zona afectată cu unt de cacao. Este cel mai bun pentru estomparea și prevenirea vergeturilor (este recomandat și gravidelor, în timpul sarcinii, pentru a preveni vergeturile cauzate de burtică).
În plus, înlocuiește săpunul/ gelul tău de duș cu un săpunel natural, handmade dacă e posibil (găsești pe la târgurile handmade sau pe internet), care nu îți afectează pielea pentru că nu conține porcării și ți-o lasă hidratată și cu o mai mare putere de regenerare și vindecare.

2 răspunsuri:
| Lola05 a răspuns:

Aa și cel mai probabil au apărut de la mărirea în volum destul de rapidă a sânilor, multe fete pățesc asta...

| andreeaxxl a răspuns:

De vergeturi nu prea poti sa scapi.Totusi du-te la un dermatolog sa-ti recomande o crema.