| blueone a întrebat:

Revin din nou cu o intrebare, referitoare la o "problema" sa-i zicem asa, pe care o au adolescentii. Micuta problema este mustata... Si fiind baiat, ea este mai vizibila ( cu toate ca acum nu iese in evidenta asa de rau, dar cand te apropii mult, se cam observa ). Cum as putea scapa de ea? Am inteles ca pot sa o decolorez ( dar dupa aceea poate fi si mai vizibila, din cauza culorii sale, diferite de culoarea tenului )sau pot sa o rad/epilez. Cu lama nu o sa dau deloc, pentru ca in primul rand firul o sa creasca si mai mare dupa si il al doilea rand, am si o alunita, destul de proeminenta (nu extrem de proeminenta, rotunda, chiar langa buza ) si nu as vrea sa o tai sau ceva si nici cu ceara nu pot sa dau, deoarece sunt cateva fire care ies si din alunita ( am inteles ca nu este bine sa se smulga firele de par de pe alunite ). Deci mai ramane varianta cu crema...este buna? Iar dupa epilare, firul creste mai gros/mare? Este vreo problema daca dau cu crema si peste alunita?( ce crema imi recomandati? Am o crema depilatoare de la elmiplant, este un flacon verde deschis, este buna?). Mai sunt si alte metode?
Multumesc foarte mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acceptă-te aşa cum eşti, pentru că eşti!
Toate cele bunewinking

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Stai linistit, fiul meu are 19 ani, e brunet si abia anul acesta a inceput sa se rada, mai proeminenta era mustata si ciocul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, nu te sfatuiesc sa te epilezi pe fata.
Daca esti baiat, nu vad cu ce te deranjeaza mustata.
E chiar indicat sa o lasi sa creasca, pentru a acoperi alunita aceea. Astfel, nu vei mai avea probleme cu rasul. Odata crescuta mustata, o aranjezi cu foarfeca, fara sa deranjezi alunita.

| alecs871 a răspuns:

Hai frate, tu crezi ca toata viata o sa stai cu creme de ras oh go on
Cand o sa iti creasca puful pe obraji de trebuie sa te iei cu crema epilatoare o data pe saptamana o sa iti bagi... in ele de crede si tot la sfanta lama o sa ajungi.
Bine, nu iti recomand asta la o varsa asa de frageda, eu pana acum un an, imi taiam doar mustata cu o foarfecuta, am abut noroc ca nu aveam pe obraji parul crescut si de aceea, dar de cateva luni incoace am inceput cu bic-ul, dar nu cu spume d`alea, cred ca alea o sa le folosesc peste vreo 4-5 ani, nici nu am de gand sa mai dau pe fata si cu prostiile alea...

| gabitza_3022 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic sa vezi ce zice...nu cred ca e bine sa dai cu crema.

| sergiu2525 a răspuns:

Uuuuuuuuu mosule eu am doar 14 ani si mi-am lauto pentru prima oara acum o saptamana. vreau sa-ti spun ca am facut greseala vietii mele, m-am luat cu bigul, spuma de ras si aftershafe.azi deja are cam 2 mm si creste rapid.mai bine nu tia lua in nici un fel ca tot o sa creasca, mai devreme mai tarziu, tot va trebuie sa te iei cu bigullaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. poti sa te epilezi pe picioare, pe maini si pe fata. te imbraci in femeie siti cauti un partener.iti pui si cercei eventual un pircing doua in buric si limba. ce mama naibii ai cu mustata? esti barbat.eu am mustata de la 13 ani.si m-am barbierit la 15 prima data. dar asta nu m-a incurcat cu nimic.ba dimpotriva as putea spune.eram chiar invidiat de multi. tu ia si te sclifoseste ca fetele ca probabil nu esti sigur carui sex apartii. uitate de la brau in jos si vei sti sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu mi-am luat mustata si am 14 ani si iti zic ca nu e nici o problema.Esti mai fresh si sa nu-ti faci griji ca o sa iti creasca si pe obraji. Oricum odata si oadata o sa-ti creasca si pe obraji, dar am un sfatt.Foloseste mach 3 turbo sau blue 3 de la gillete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un bou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce atatia bani pa creme, si briciuri si epilatoare si prosti daste.Lasati mustata si barba sa creasca,plus ca parul facial(ingrijit)ajuta la filtrarea microbilor,si adaposteste cosurile si alunitele, aparandule de soare, microbi, transpiratie caci o absoarbe barba si de alti factori interni si externi, plus ca iti arata fata mai bine conturata si ascunde cosurile si alunitele.Asa ca lasa barba si mustata in pace ia-ti un lantisor de aur o curea cu catarama mare, o camasa roz cu un mesaj in spaniola scris cu slipici, niste trening si esti nambar uan