| Ce.mai.vrei:>? a întrebat:

Ajutooooor.
Am putina mustata si am decis sa ma epilez. Asta am facut, dar cu crema depilatoare elmiplant http://www.pcfarm.ro/produs/576/Crema-depilatoare-Elmipl ant. Ma ustura putin, dar m-am dat cu crema.
Problema e ca imi e frica sa nu creasca ca la barbati. Ce credeti?\
Daca imi creste asa ce sa fac, cu ce sa imi dau sa nu mai fie asa.
P. S: nu vreau sa observe mama:(.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Missy_4860 a răspuns:

In momentul in care dai cu crema depilatoare iti asumi intentionat faptul ca parul va creste la loc intr-o saptamana mult mai des si mai vizibil.Nu poti sa eviti ca mustata sa iti creasca mai vizibila si mai deasa dar, poti cumpara de la farmacie benzi depilatoare pentru fata.Acestea sunt mult mai eficiente si raresc parul de pe suprafata depilata dar implica mai multa durerehappytongue

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Daca te epilezi o sa iti creasca mai mare. Eu am mustata din liceu, nu mi-am barbierit-o decat de 2 ori, dar tu ca fata, ar trebui sa lasi lucrurile in voia lor; schimbarile hormonale ar rezolva problema, dar daca tu insisti... treaba ta! Chestile astea e bine sa le vorbesti cu mama! Dupa 25 de ani cand ai sa intelegi ca mama ta in fond este de partea ta si in plus, o persoana de exceptie, are sa fie cam tarziu.

| micurutza2005 a răspuns:

Gresite idei aveti. nu va ganditi nici unul ca poate fi si o boala cauza,, mustatii"? degeaba incerci sa combati asta, mai intai trebuie sa vezi cauza aparitiei mustatii, cati ani ai? e important de stiut si asta pentru ca aparitia ei poate indica o dereglare hormonala destul de grava care da,, hirsutism,, adica aparitia de par mai intens in zonele unde nu trebuie sa apara la femei, datorata hormonilor masculini dereglati. in primul rand ar trebui sa o iei pe mama ta si sa mergeti la un endocrinolog pentru. un consult o dozare hormonala etc.pentru ca ascunzand aceasta mustata mai tarziu poate fi mai grav sa apara si in alte zone acel par care nu e specific pentru femei cum ar fi pe fata sau pe spate, deci nu e de joaca si trebuie sa mergi la dr.neaparat pentru ca degeaba il epilezi cu tot felul el va creste din nou mai intens si mai repede pana nu se rezolva problema hormonala. sper ca ai inteles si ca trebuie sa-i spui mamei sa te duca la dr neaparat. ok sa ne mai tii la curent cu povestea.

| dulcik a răspuns:

Pai ai grija sa o iei tot timpu cu crema si ai grija ca crema cu care te dai sa nu contina alcool

| Firefly a răspuns:

Nu te mai epila cu crema.Pentru mustata foloseste pensata sau benzi epilatoare.Iti va creste mai rau mustata daca vei folosi crema.

| ForeignO a răspuns:

Pai... ai facut destul de rau!

Cu crema depilatoare va creste in vreo 2-3 zile, poti sa te ai cu crema mereu dar oricum nu ar fi trebuit, mai ales daca ai zis ca e putina mustata.Stiu persoane care au mustata cat baietii si nu si-o rad.

P. S : E posibil sa-ti creasca si mai mult!

Oricum, si eu am putina in colturi, m-a tentat sa fac asa dar am zis sa renunt pentru ca nu vroiam sa stau in feicare zi sa dau cu crema, mai ales ca ustura.Ir ca sa-ti rapund la intrebare ai putea sa folosesti un depilator, bicul sau crema iar...

| Morenastyle a răspuns:

Eu am 12 ani si am mustata si se vede cam rau. Prietenele mele rad de mine din cauza asta. Eu i-am spus mamei mel ca vreau sa ma epilez, iar ea a spus ca daca ma epilez o sa imi iasa un fel de blande in locul acela si o sa imi creasca si mai mult mustata. Bun. asta am facut. La inceput eram cam suparata ca am mustata, dar acum nu mai imi pasa pentru ca una dintre prietene si-a luat mustata si acum ii creste si mai mult par.Sambata am fost in parc, iar ele vrobeau de epilatul pe picioare si m-au intrebat si pe mine daca m-am epilat vreo data, iar eu le-am spus ca nu si iar eu inceput sa rada de mine. Matusiile mele au spus ca dupa epilare o sa aiba "padure" pe picioare. In cazul tau pentru ca te-ai epilat, iti spun ca o sa iti creasca si mai mult par si v-a trebui sa te epilezi mereu. Nu cred ca exista ceva cu care poti oprii asta.

Răspuns utilizator avertizat
| elenaveve a răspuns:

Si eu mi-am epilat mustata cu crema epilatoare si a crescut intr-o saptamana, dar au crescut fire foarte mici si nu e foarte deasa deci nu stiu daca iti va creste ca la barbati depinde de corpul tau