| brigh7ness a întrebat:

Salutare!
Se mai confrunta cineva cu atacuri de panica / agorafobie / anxietate? Eu ma confrunt de ceva vreme si am impresia ca nu vor mai trece niciodata aceste stari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pastilele chiar te ajuta într-un procent de 50 la sută..eu după ce iau Prozac pentru depresie și anxiar pentru anxietate mă simt mai relaxat într-adevăr.Eu zic sa iei pastilele alea, au și ele rolul lor.

| brigh7ness explică (pentru AvalohAlyn):

E adevarat că au un rol, dar eu vreau vindecare, nu ameliorare. Nu vreau să calmez adp-urile cu pastile, reusesc sa fac asta prin controlul respiratiei. Dar as vrea sa nu mai ma bombardeze gandurile negative ca mai apoi sa imi aduca adp-ul.

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu am avut o perioada.
Stiu ca multi o sa te trimita la psihiatru dar psihiatrul o sa iti dea niste medicamente care doar trateaza simptomele.
Aceste atacuri de panica au o cauza, trebuie sa descoperi cauza si sa incerci sa o elimini sau sa te impaci cu ea (de ex sa te gandesti "imi e frica de
., imi e frica pentru ca...). Daca nu reusesti singur poti apela la un psiholog, o sa te ajute mult dar e cam scump si de durata

Pentru inceput citeste multe articole si 1-2 carti despre asta ca sa intelegi ce se intampla cu tine in primul rand, gasesti pe net.

| brigh7ness explică (pentru Bondarel99):

Am incercat..sa citesc carti, am citit carti, teoria o stiu pe indelete, problema e in practica. La psiholog nu am incercat, si da, psihiatrul mi-a dat pastile pe care nu le-am luat. Chestia e ca imi doresc sa scap de starile astea neplacute pentru ca simt ca ma consuma ca si om, ca si fiinta, ma seaca de energie, de viata. Dar nu gasesc solutia. Indiferent de cat de pozitiv gandesc, tot nu scap de starile astea. Tu cum ai reusit?

| Fantonas a răspuns (pentru brigh7ness):

Eu am reusit cu pastile si psihoterapie. Se poate. Pastilele sunt pana gasesti alte cai pentru a controla simptomele. Succes.

| brigh7ness explică (pentru Fantonas):

Ce anume ai avut? Cat timp te-a tinut?

| Fantonas a răspuns (pentru brigh7ness):

Am si acum se cheama tulburare de anxietate generalizata (generalized anxiety disorder) si episoade depresive. Toti vrem vindecare, dar pana la vindecare momentan e buna si ameliorare. Pentru vindecare ori te duci le termen lung la psiholog, ori il gasesti pe Iisus Hristos (nu glumesc), alte cai dd vindecare nu stiu. Pastilele nu te vindeca, dar te ajuta sa controlezi simptomele.

| Bondarel99 a răspuns:

Exact cu ti-am spus mai sus.
Nu a zis nimeni ca e usor dar macar incearca sa gandesti mai optimist si sa iti pui intrebari de genul "care e cel mai rau lucru care se poate intampla?" "Nu mi se va intampla nimic" "si daca se intampla, ce?"
Oricum psihologul e mai bun sa iti dea sfaturi de genul, el stie cum sa te ia, mai intai te evalueaza, iti pune diagnostic, identifica cauzele anxietatii si te pune la diferite teste ca sa faci progrese.
De ex sa luam asta cu agorafobia. Cum se vindeca agorafobia? Iesind din casa, iesind singur pe strada, iesind cat mai des, nu?
Uite un ex: avem un om caruia ii e frica de paianjeni. Eu ca sa il tratez am 2 variante: pot sa pui un paianjen pe el direct sau pot sa il apropii cate putin pana se diminueaza frica. Dar prima varianta e mai brutala, nu?
Si chiar daca psihologul nu reuseste sa te vindece, macar te ajuta sa inveti multe lucruri despre tine si cum poti sa te ajuti singur pe viitor.

| brigh7ness explică (pentru Bondarel99):

Inteleg. Multumesc pentru sfat!

| Iote a răspuns:

Nu, niciodata. Pentru ca nu cred in toate prostiile. Stau intai si judec problema la rece apoi caut rezolvarea/iesirea. Mereu exista.

| brokxy a răspuns:

Terapistii au creat acest,, cantec,, mai bine zis sunet care zice ca ajuta la anxietate si te calmeaza cand ai atac.Nu trebuie sa asculti 10 ore. Cateva minute daca te ajuta. Incearca cand ai un atac da pe Youtube si puneti castile in urechi. Pe mine m-a ajutat mult. Doctorii l-au facut.
Asta e :
https://youtu.be/qYnA9wWFHLI
Daca scapi de anxietate definitiv nu pot sa iti spun pentru ca si eu incerc sa scap de ea in acest moment. Reduce anxietatea cu pana 65% acest cantec

| brigh7ness explică (pentru brokxy):

Il stiu de mult, eu am anxietatea cam de 3 ani. Sincer sa iti spun eu nu simt nimic, dimpotriva, ma cam agita. laughing La tine cum se manifesta? De cat timp ai anxietate?

| brokxy a răspuns (pentru brigh7ness):

Nu stiu pe mine ma ajuta muzica linistitoare dar cred ca la toti e diferit. Pentru ca eu am fost o fire sociabila si iubeam sa cunosc oameni noi dar acum nu mai sunt din cauza anxietatii mi-e frica sa vorbesc cu mai mult de 1 persoana. de vreo 4 ani. Imi e frica si sa raspund cand suna curierul sau cand trebuie sa citesc la scoala imi bate inima tare, imi transpira mainile si odata am ramas muta in timp ce citeam.Mi s-a luat glasul de emotii. Stai sa vezi cum o sa mor eu la bac la oral la romana cand o sa citesc laughing

| Vasquez2k18 a răspuns:

Eu zic sa fumezi iarba, este buna pentru anxietate, bafta =)