| TheDrink a întrebat:

Salutare TPU, am auzit de boala asta psihica ipohondrie și cred ca o am si eu. Dupa ce citiți ce am de zis să-mi spuneți daca sufăr de această boala sau nu.
Bun deci de cand eram mic cand ma jucam cu un lanț și il scapam din maini credeam ca l-am înghițit si ca o să mor și ma duceam la mama si începeam sa plâng ca o sa mor pentru ca am înghițit lanțul dar de fapt îl scapasem pe jos.
Acum 6 luni am auzit ca un baiat de 17 ani a murit din cauza cancerului la ficat și dupa mă ințepa in partea dreapta și in stânga și credeam ca am și eu cancer la ficat și imi era frica, o inebuneam pe mama că am cancer la ficat si sa ma duca la medic dar nu m-am dus. După 3 luni a fost o seară in care mă ustura burta și mă durea iar a doua zi îmi venea sa vomit daca mancam mult si am citit pe internet ca poate fi cancer de burtă pentru ca erau aceleasi simptome și credeam ca am cancer de burta și am înebunit-o pe mama sa mergem sa facem analize și dupa ce am facut nu aveam nimic, posibil nu mi-a picat bine atâta fast-food. După ce am aflat analizele credeam ca mama ma minte si nu vrea să-mi zica adevărul(da stiu sunt cu capul) și dupa 2 luni ce mi-a trecut burta am auzit ca un prieten de familie de 67 de ani a murit din cauza cancerului la testicul si am crezut ca am si eu deoarece ma durea testiculul drept dar i-am aratat lui tata si a zis ca nu am nimic și ca e normal ca la 15 ani sa fie asa deoarece e pubertatea.Iar acum in momentul de față vad ca imi cad gene, sprencene 3, 4 cam asa pe zi și fire de par din cap 6, 7 si ca mi se pare ca am slabit la față si la maini dar de fapt nu am slabit, ci am vazut ca m-am cantarit si am mai pus 1 kilogram în plus am 56.
Nu vrea sa trăiesc cu teama asta, nu stiu, simt că mereu am câte ceva si sunt multe lucruri care am crezut ca am precum cancer la oase și leucemie etc. si asta din cauza netului pentru ca, cum caut ceva când ma doare îmi dă numai tipuri de cancer si alte bazaconii.
Uitați un clip video care ma reprezinta : https://youtu.be/LAAYk1h45Tw.
Și pe langa ca imi e frica tare sa nu am o boala grava, ii înnebunesc si pe mama si tata.
Voi ce ziceți, sufar de ipohondrie sau poate chiar am o boala gravă?? #HELP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Macar iti pui problema ca ai putea fi ipohondru.
Un diacnostic iti poate pune doar un medic psiholog la care te sfatuiesc sa mergi.Din perspectiva mea ori chiar esti ipohondru (doar ca ipohondri nu prea recunosc), ori vrei mai multa atentie (involuntar).

| Donsavas a răspuns:

Ai ipohondrie. Este evident. Cancerul nu se face peste noapte. Ciroza vine cu o mulțime de simptome care te supăra iar leucemie fac doar cei ce sunt predispusi din nastere. Alte tipuri de cancer ai cand te diagnosticheaza medicul. Tumori avem toti in corp, doar ca nu sunt maligne(periculoase). Cand devin periculoase, de regulă se simte in timp, nu dintr o dată si durerea e prea mare sa fie doar o sperietura la mijloc.

| mudokins78 a răspuns:

I-mi pare rau sa iti spun,.dar chiar ai cancer la creier!
SOLUTIA-doape in urechi!

| TheDrink explică (pentru mudokins78):

Să știi ca am crezut odată ca am cancer la cap deoarece ma durea ceafa si tâmplele?

| mudokins78 a răspuns (pentru TheDrink):

Hipocondria, cunoscuta popular ca ipohondrie, este o teama permanenta de a suferi de o boala grava. O persoana cu aceasta tulburare tinde sa interpreteze gresit senzatiile normale, functiile organismului uman si simptomele usoare, ca pe o boala cu evolutie fatala.
De exemplu, o persoana de genul acesta se teme de sunetele normale ale abdomenului in timpul digestiei, de transpiratie sau de petele naturale de pe piele, ca fiind semnele unei boli grave.
Persoanele cu hipocondrie sunt ingrijorate, in mod special, de un anumit sistem de organe (cum ar fi sistemul cardiac sau sistemul digestiv). Evaluarea medicala completa si asigurarea facuta de catre medicul specialist ca totul este normal nu elimina temerile bolnavului. Sau, in cazul in care le elimina, peste cateva zile apar alte temeri legate de alt organ.

In general, persoanele cu aceasta tulburare nu devin deziluzionati. Ei pot accepta posibilitatea ca temerile lor sunt exagerate. Cu toate acestea, ei nu accepta decat sa li se spuna ca sunt bolnavi.
Acestia au tendinta sa mearga la multi doctori, cautand unul care sa le confirme suferinta presupusa. Atat pacientul cat si doctorul pot deveni frustrati sau furiosi. Evaluarea intensa pentru boala care nu este depistata interfera, uneori, cu tratarea unor boli care pot debuta intre timp si nu sunt luate in seama nici de pacient, nici de medicul frustrat.
Unii dintre oamenii cu aceasta tulburare au avut in trecut o suferinta serioasa, in particular in timpul copilariei. Simptomele somatice se pot intensifica dupa un eveniment stresant, cum ar fi decesul persoanei iubite.

Hipocondria poate debuta la orice varsta, atat la femei cat si la barbati. Cel mai adesea, aceasta boala debuteaza la adulti si poate dura mai multi ani.
Desi a fi bolnav este inconfortabil, poate aduce beneficii, cum ar fi atragerea atentiei membrilor familiei, prietenilor, medicilor si eliberarea de responsabilitati. Uneori, hipocondria este motivata, de obicei inconstient, de aceste avantaje secundare.
Mai putin frecvent, o persoana se preface bolnava pentru anumite castiguri, cum ar fi anumite medicamente sau beneficii financiare sau privarea de munca sau de anumite responsabilitati legale. Atunci cand cineva cauta constient aceste avantaje, aceasta se numeste prefacatorie. Hipocondria este o forma diferita de prefacatorie. In hipocondrie, pacientul nu se preface, ci crede ca boala este reala. El sau ea se simte intr-adevar bolnav/bolnava.

| mudokins78 a răspuns:

Frica este prezentă ca emoţie, ca program mintal în fiecare persoană. În urma unor experimente ştiinţifice, s-a demonstrat că şi unele plante se tem. Frica în general ne este transmisă de familie, de anturaj, de şcoală, dar şi de societate prin normele de convieţuire socială. Există persoane care susţin că nu au frici, dar puse în faţa unei situaţii limită, cum ar fi să sară de la o anumită înălţime, descoperă că, de fapt, au şi ele anumite temeri. Prin urmare, se poate spune că fiecare persoană are o frică mai mult sau mai puţin cunoscută. În urma unor cercetări ştiinţifice, s-a descoperit că în topul fricilor se află frica de moarte. "Frica de moarte este transmisă şi ea de societate, familie, anturaj sau ne naştem cu ea. Sunt dovezi care arată fără putinţă de tăgadă că individul vine cu un anumit tip de frică. Aceste programe de frică se pot identifica din punct de vedere psihologic ca manifestare mentală, emoţională, iar fizic sunt fotocodificate la nivel de ADN", explică psihologul Stelian Chivu. Există mai multe metode de a vindeca frica de moarte, cea mai eficientă fiind identificarea cauzelor care reprezintă sursa acestei frici. Pe piaţă există însă nenumărate psihoterapii în momentul de faţă, care ar vindeca frica de moarte. Cert este un lucru. Să te lupţi cu frica de moarte este o bătălie dinainte pierdută, pentru că nu faci altceva decât să hrăneşti şi mai mult această frică. Nu poţi scăpa de această frică nemaigândindu-te la ea, pentru că nu poţi fugi de tine. Poţi accepta frica de moarte, aceasta fiind o variantă mai rezonabilă decât primele două, dar nu este nici ea o soluţie. Soluţia este să te înalţi deasupra fricii de moarte. Dacii aveau această filozofie de viaţă şi semănau teroare în rândul romanilor în timpul bătăliilor, ca să dăm un exemplu. Pentru a înţelege frica de moarte trebuie să analizăm de unde provine cu exactitate ea. Frica de moarte poate avea o sursă exterioară, când vedem un cadavru sau mergem la o înmormântare şi chiar când vizionăm filme în care moartea este tema principală, dar există şi frica interioară de moarte. Mircea Eliade: "Cine moare înainte să moară, nu mai moare după ce moare" Frica de moarte paralizează de multe ori persoanele care sunt subjugate de această temere. Ele acţionează de mult ori fără să mai gândească, doar instinctual, iar la nivel emoţional sunt total bulversate. Această temere se accentuează odată cu înaintarea în vârstă, dar ea poate apărea şi la persoanele care au suferit un şoc traumatic, cum ar fi accidentele de maşină sau moartea unei persoane dragi. Frica de moarte este văzută şi resimţită diferit de fiecare dintre noi, în funcţie de educaţie şi gradul de religiozitate. Sunt anumite persoane care chiar îşi doresc să moară, în special cele care au avut parte de o suferinţă îndelungată cauzată de o boală, dar nici această atitudine nu este sănătoasă, chiar dacă emoţional aşa poate părea. Una dintre cele mai eficiente metode de a scăpa de frica de moarte este decorporalizarea, o procedură testată psihologic. "Pentru a depăşi frica de moarte, fiecare dintre noi trebuie să înţeleagă că, atunci când mori, nu se termină totul. Mircea Eliade spunea că. Există psihoterapii care se pot face pentru a depăşi frica de moarte, mai ales în cazurile în care aceasta îmbracă forme extreme. Este vorba de decorporalizare, un procedeu psihologic care trebuie monitorizat cu atenţie şi prin care pacientul poate trece definitiv peste frica de moarte. Practic, aşa cum emoţional te gândeşti în timpul zilei la persoana iubită, aşa poţi învăţa ca la nivel mental să te detaşezi de corpul fizic şi să depăşeşti astfel frica de moarte"

Citeste mai mult: adev.ro/oddexz

| mudokins78 a răspuns:

Sindromul Munchausen

Aceasta este o afectiune asemanatoare ipohondriei, cu diferenta ca pacientii sunt constienti ca sunt sanatosi, dar isi fac rau in mod intentionat sau se prefac bolnavi doar pentru a atrage atentia. Viziteaza spitale, prezinta medicamente drept dovada, inventeaza povesti elaborate despre boala lor si nu accepta tratament tocmai pentru faptul ca se complac in acea situatie, dorindu-si mereu sa atraga atentia.

| Lostlyric a răspuns:

Relativ amuzant. Tu ai ipohondrie si la ipohondrie.
Ipohondria nu este o boala, este o afectiune mentala si poti sa-i faci fata foarte bine, se fixeaza cu sedinte de specialitate. Posibil sa treci prin stari foarte stresante si tensionate. Un psiholog te-ar ajuta sa le infrunti foarte bine. Cu prima ocazie, du-te la un psiholog pentru ca nu suferi de nici o boala ca cele descrise mai sus.

| JusTPauL a răspuns:

La varsta ta sa gandesti asa nu-i bine. Cred ca n-ai prieteni. Ai mult timp liber si iti faci tot felul de filme in cap.
Ocupati timpul cu altceva. Cand te doare ceva nu te mai informa, lasa totul asa cum este.
Joaca un joc iesi afara cu prietenii daca ai vreo 1, fa un sport ceva care sa-ti ocupe timpul.
Daca nu scapi repede de prostiile din capul tau s-ar putea cu timpul sa te inbolnavesti de ceva.
Si esti destul de slab. Eu ti-as recomanda sa mergi la sala. O sa vezi ca viata ta se va schimba radical.
Fa ceva cu tine nu-ti irosii timpul aiurea si sa-ti pui si sanatatea in pericol.
Bafta

| TheDrink explică (pentru JusTPauL):

Si tata era slab cand avea 15 ani posibil e genetic... și am prieteni

| Andrei200300 a răspuns:

Ai rezolvat ceva?

| TheDrink explică:

Stomac nu burtă *
Și app am 15 ani pe 10 oct fac 16, am 56 kg și 1.75.

| PRG a răspuns:

Te mai confrunti cu aceasta problema?

| PRG a răspuns:

Te mai confrunti cu aceasta problema? Deoarece cred ca si eu sunt undeva tot pe acolo

| TheDrink explică (pentru PRG):

Nu mă mai confrunt. Mi.a trecut

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDrink):

Cum ai scăpat de ea?