| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am şi eu nevoie de sfaturile voastre, sunt destul de gras, undeva la 100 kg la 14 ani... si cam scud 1, 5 M, am incercat să slăbesc prin sporturi/diete, insă nu am reusi mai mult de 2-3 kile care le-am pus la loc, ce pot face să slăbesc mai repede si mai usor? făra pastile si toate alea, o diete strictă ceva, niste exercitii bune, chiar nu stiu ce să mai fac. mersi de ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In cazul tau, doar sfatul unui nutritionist te poate ajuta.
Mergi la medicul de familie/pediatru care iti va da trimitere acolo unde trebuie.
Numarul de kilograme care trebuie date jos, este mult prea mare fara un ajutor de specialitate.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai primul pas il poti face chiar tu.
Renunta la obiceiurile proaste (daca ai)
Ai alte probleme in afara ca esti plinut?
Cu sanatatea cum stai? urmezi un tratament ceva? esti plinut din cauza unui tratament? ori din cauza unui regim haotic?
Renunta la dulciuri/sucuri acidulate/fainoase/fast-food/.
Poti cere sfatul unui medic nutritionist/practica un sport/.
Ce inaltime ai?
Mai da-ne ceva detalii despre tine.
O zi bunahappy

| BlizZz a răspuns (pentru caramela):

Am 1.5m nu am probleme de sănătate, nu mănănc decât dimineaţa o farfurie de mâncare gătită si o porţie de supă după ce vin de la scoală la ora 6/7

| caramela a răspuns (pentru BlizZz):

Deci este un regim haotic.
Mai bine ai cere sfatul unui nutritionist si ceva investigatii, in urma unui control, ti se va face o dieta personalizata.
Trebuie sa manaci putin si des, adica din 3 in 3 ore, iar portiile tale sa fie mai mult gustari...
O seara bunahappy

| Gunoi a răspuns:

Mda încearcă să reduci mesele de exemplu dimineaţa 1-2 felii cu ceva şi un măr ar fi de ajuns (cel puţin pentru mine)
la amiază: supă ciorbă iar felul 2 foarte puţin
seara la fel ca de dimineaţă
Exerciţii de la jogging, sporturi ca fotbal baschet sau exerciţii în casă fandări flotări abdomene (ascultă o muzică energică când le faci şi ia pauze dacă ai nevoie)
Încă ceva renunţă la fast food, dulciuri, iar pâine cât mai puţină.
Mult succes!

| nlko a răspuns:

Renunta la fast food -uri, dulciuri, mancaruri grase.
Si incepe sa faci un sport / sau macar alearga...

| Lindoro a răspuns:

Renunta la dulciuri,cartofi,paste,orez,carne grasa, mezeluri, fast food, patiserie, prajeli.Cat despre sport, alergare usoara ca dupa o sa ai probleme de sanatate si in special la genunchi. Dupa ce mai dai jos din kg(macar 10)atunci poti sa mergi la sala.