| KaPy2 a întrebat:

Salutare TPU este sanatos sa iau proteine pentru muschi?,ma va afecta mai tarziu,doar proteine fara steroizi!, eu sunt plinut si vreau sa ma formez putin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "proteine pentru muschi", exista proteine, punct. Si daca nu faci muschi e ok sa consumi proteine.

Proteinele se gasesc si in mancare ( carne, peste, branza, oua, lactate, etc. ).

Iei cat sa-ti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp din alimentatie + suplimente.

| cristianfrunza a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt si proteine pentru a ajuta la cresterea rapida a muschilor de la pro nutrition (praf la cutie de 1-2 kg). happy

Asa, facand abstractie de raspunsul celui de mai sus iti spun ca DA dauneaza rinichilor si in special ficatului pentru ca ele nu sunt extrase din alimente, este proteina artificiala de la care te "umfli ca un portar de la club" iar dupa ce te lasi scad muschii considerabil! happy

Acum depnde si cat timp vrei sa faci acest "tratament". Daca faci jumate de an nu are nevoiebig grin
Oricum nu iti recomand sa bagi prafuri in tinebig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristianfrunza):

Esti COMPLET PE LANGA. Prafurile alea se numesc suplimente alimentare.

1. pro nutrition e una din cele mai slabe firme de proteine
2. tot din mancare sunt extrase ( zer, lapte, albus de ou, etc. ), scrie pe ele din ce sunt, NU EXISTA PROTEINE ARTIFICALE
3. proteinele NU afecteaza ficatul sau rinichii, decat in exces ( asta e valabil si la mancare ), cu toate ca Oncescu spre ex. manca 5 kg de carne pe zi cand se antrena pentru campionatul mondial si cred ca are un ficat mai sanatos ca noi 2 la un loc
4. NU te umfli ca un portar de la club de la proteine, nici dupa cativa ani de folosire, ci de la steroizi.

Mai documenteaza-te in loc sa aberezi.

7 răspunsuri:
| KaPy2 explică:

A luat un prieten proteine pentru stimularea msuchilor, si steroizi e ditamai animalu, acum regreta ca a luat steroizi, face sala zi de zi fara sala zi de zi te desunfli straight face, mai am un prieten care face sala de 3 ani si acum s-a formai si el putin are bila dar nu a luat nimica

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Pai steroizi si proteine sunt 2 lucruri COMPLET DIFERITE.

proteine = suplimente alimentare, se gasesc si in mancare, tot din mancare sunt facute
steroizi = hormoni sintetici de crestere, sunt pe lista substantelor interzise si au foarte multe efecte secundare. Daca era doar problema cu "Desumflatul" era ok, dar steroizii te distrug complet.

| KaPy2 explică (pentru Cosmin86):

Loool am auzit ca nu se mai ridica nivelu laughing), eu doresc sa fac sala si sa ma formez mai repede, stiam de proteine ca un fel de smantana care stimuleaza cresterea muschilor adica la dezvoltare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

"nu se mai ridica nivelu" de la steroizi, din cauza dereglarii productiei de testosteron. Proteinele nu au nicio legatura cu testosteronul.

Tu DEJA IEI PROTEINE. Proteine = carne, branza, oua, peste, lactate. Astea contin o cantitate mare de proteine, mai se gasesc si in unele legume.

Uite ce inseamna proteine :
http://www.doctor.info.ro/proteine.html

Si suplimentele cu proteine, tot din mancare sunt facute, cea mai populara e din zer ( zerul e din lapte ). Pur si simplu proteina este separata de restul continutului, rolul lor este sa-ti asiguri necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul cu 8-9 mese pe zi.

Daca poti sa mananci ca spartu nu stiu cate fripturi si alte alea pe zi, atunci poti sa nu iei. Ideea e sa-ti asiguri 2 grame / kg-corp zilnic, daca poti doar din mancare, poti sa nici nu mai cumperi.

"stiam de proteine ca un fel de smantana care stimuleaza cresterea muschilor", cine ti-a dat cretinitatea asta de definitie? :))

| Gabi_Gabi_1970 a răspuns:

Un izolat proteic din zer este foarte bun pentru tine. Fara carmohidrati. Gasesti aici mai multe: https://www.superset.ro/collections/proteine-magazin-proteine-sala