| baiatulxboyx a întrebat:

Fac sala de vreo 2 saptamani si azi, dupa antrenament, mi-am luat si eu un BATON proteic( supliment nutritiv) de la WEIDER cu 32% proteine ( 19 g de proteine ) cu ciocolata si lapte si carbohidrati cu asimilare secventiala.
E bine? Ar fi trebuit sa-l iau inainte de antrenament? L-am luat prea repede dupa antrenament? Am 15 ani, 1, 84 m, sunt prea mic pentru asa ceva? Care sunt cele mai bune suplimente de acest gen ( FIRMA, NUMAR DE PROTEINE PER BATON, CAT COSTA )? Alte informatii de care ar trebui sa tin cont?
As prefera sa-mi raspunda doar cei care fac sala si stiu despre ce vorbesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 9gag a răspuns:

De obicei o masa ar trebui sa contina 19g de proteine daca vrei sa depui masa musculara. Acele batoane sunt special concepute pentru a suplini proteinele dintr-o masa. De preferat ar fi sa mananci acel baton la 20-30 de minute dupa ce iesi de la sala.Succes

| RappaDanny a răspuns:

Daca faci sala si iei doar batoane proteice, dupa sala e cel mai indicat. Dar nu stiu cat de mult de vor ajuta alea. Sa iti spune ce e bun?! Humph, acum depinde ce vrei u sa faci, masa; definire; Oricum e bun ca ai luat dupa sala, continua, e bine mai ales la varsta ta.

| loredana_7444 a răspuns:

Se ia inainte de antrenament. de exemplu daca nu ai avut intr-o zi timp sa mananci cum trebuie si totusi trebuie sa mergi la sala. iti propun sa nu bagi tot felul de porcarii in tine. pentru ca o sa te faci tu mare si cu muschi.dar in momentul in care o sa vrei sa renunti la ele. o sa te desumfli ca un balon! nu iti zic cu rautate. bafta.