| Monobrow a întrebat:

Salutare.

Sunt ectomorf, slab, merg la sala de cateva luni. M-am definit, dar nu pot sa mai iau in greutate deloc si nici muschii nu mai cresc.
Vreau sa iau niste suplimente.
Nu stiu daca e locul potrivit sa intreb de asa ceva...
Din cate am citit pe net tot nu stiu ce e mai bun:
- un supliment cu asimilare rapida dupa antrenament?
- unul cu asimilare lenta inainte de culcare?
- un weight gainer?
- un supliment cu 60-70g proteine?
- izolat proteic?
- enzime?
- aminoacizi?
- vitamine?
Nu prea stiu ce sunt toate astea dar vad ca sunt scumpe si nu vreau sa arunc banii degeaba si fara rezultat. Incerc sa ma limitez la 300-400 lei / luna deocamdata

19 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall! Nu este bine sa iei, dar daca totusi insisti, eu as merge pe Mega Mass! Pa! Depinde daca.ti primeste organismul. Pa!

| MioaraParalescu a răspuns:

Weitgth gainer, ceva sa aiba undeva pe la 70% carbohidrati si 30% proteine.
Tu fiind ectomorf ai nevoie de carbohidrati la fel de mult ca de proteine daca vrei sa pui masa.

| Cosmin86 a răspuns:

In niciun caz happy

| cristi1505 a răspuns:

Deci nu te lua dupa acestia care comenteaza fara rost! Habar nu au ce sunt alea suplimente si nu au nici o legatura cu acest sport! Iti recomand un gainer deoarece esti ectomorf si iti trebuiesc multi carbohidrati pentru a lua in greutate! La tine problema nu e numarul de proteine ci de carbohidrati.Nu iti trebuie un izolat proteic ci un gainer de calitate! Vad ca dispui de ceva bani asa ca iti recomand un Serious Mass de la ON.Cel mai bun gainer cu care sigur vei lua in greutate foarte bine! Crede-ma! Bafta!

| facepalmlol a răspuns:

Deci.Te invat eu cum sa te ingrasi:
Mergi la shaormeria de langa colt si ceri una mare, tripla daca exista.Pe drum iti cumperi 1 sticla de 2l de Cola si vezi cum faci sa o termini pana maine.A, uitasem, asta era micul dejun.
Consistent, nu?
Asa! Pranzul:
Mergi la KFC si mananci ce-ti pofteste inima, iar la final ceri 1 pizza(daca are) mare la pachet.Ca desert iti cumperi de la cofetarie un tort si mananci 2 farfurioare.
Cina: pe la ora 8(daca o mai fi deschis)dai o tura de alergare usoara pana la McDonalds si infuleci un cheeseburger si din nou mai ceri 1 la pachet.
That's it! Si pe deasupra iesi mai ieftin, acum cu noile oferte!
Pe urma,pretenas, te poti apuca linistit de exercitii fizice!

| Cosmin86 a răspuns (pentru facepalmlol):

Vrea sa creasca in greutate in masa musculara, NU in grasime

| facepalmlol a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu foarte bine ce am raspuns, nu-i nevoie sa-mi reamintesti.
Raspunsul meu, intr-adevar nu era demn de funda, si nici nu voiam sa fie.
Foarte multi oameni isi doresc sa devina slabi, iar el vrea sa se ingrase.Am apreciat intrebarea in modul meu. Sper ca acum ai priceput.
Oricum, decat sa ne insire o droaie de denumiri ale unor vitamine sau mai stiu ce altceva, ar fi putut pur si simplu sa consulte un nutritionist.

| Cosmin86 a răspuns (pentru facepalmlol):

Nu vrea sa se ingrase, vrea sa creasca in greutate.

cresti in greutate PRIN GRASIME => te ingrasi

cresti in greutate MARIND MASA MUSCULARA => o sa ai un corp atletic, NU TE INGRASI

In ambele variante cantarul arata mai mult, dar doar prima = ingrasare

| facepalmlol a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce ti-am explicat eu si ce mi-ai raspuns tu...
Mda.

| facepalmlol a răspuns:

Ai vazut ca te descurci?

| hibrid112 a răspuns:

Cele mai bune sunt Milk&Egs

| Cosmin86 a răspuns (pentru hibrid112):

Nu, sunt proteine cu absorbtie lenta.

Cele mai bune sunt cele cu abs rapida, care pot fi luate imediat dupa antrenament ( cel mai important moment ).

Daca iei milk & egg dupa antrenametn, iei degeaba happy

| Veleno1 a răspuns:

Pai la 300-400 de lei pe luna stai foarte bine, tie iti trebuie un gainer (amestec carbohidrati + proteina) daca esti interesat poti sa iti spun ce sa iei pe privat.

| Veleno1 a răspuns:

Ti-am vazut mesajul, lasa-mi un id de mess daca vrei sa te ajut

| DuzzyDrey a răspuns:

rolling on the floor) totii care au raspuns mai devreme te- au luat la misto, ar fi cazul sa vina si un raspuns mai pertinent, deci
In primul rand ca ectomorf o sa cresti greu sa nu te astepti ca in cateva luni sa fi cine stie ce maretongue
2.Iti trebuie supliment cu absortie rapida dupa antrenament, weight gainer si Supliment cu absortie lenta inainte de culcare( poti sa inlocuiesti Suplimentele cu absortie lenta cu 2 pahare k lapte inainte de culcare) tongue

| Nera_Nero_1990 a răspuns:

Mergi ma la doctor

| alexmafia20 a răspuns:

Pai manaca de la khiefsi si dupa ce prinzi in greutate apucate de sala vreau funda!

| cristi1505 a răspuns (pentru alexmafia20):

Ce funda sa iti dea ca nu sti nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexmafia20):

Esti prost? trebuie sa prinzi in greutate masa musculara, NU GRASIME, la kfc pui doar grasime