| John321 a întrebat:

Salutare tpu.In spatele testiculului stâng am o umflatura mare.Ma doare câteodată piciorul stâng.In urma cu 5 luni mi s-a umflat testiculul drept și m-a durut foarte tare.Am fost la un doctor și mi-a spus că nu am nimic. Testiculul drept este mai mare și în prezent și când stau in picioare se umfla o venă pe suprafața lui.Dar eu vreau să știu ce as putea avea la testiculul stâng.Cel care are o umflatura in spatele lui.Acea umflatura nu se retrage cum se zice și la hernie inghinoscrotala.Dar eu as crede că tot hernia as avea.Si aceasta umflatura de la testiculul stâng a apărut acum aproximativ 2 luni dar era mai mică decât în prezent.Astept niște răspunsuri din partea cărora a mai întâmpinat probleme de genul acesta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jigokunokishi a răspuns:

Salut!
Este posibil să ai hidrocel sau hernie inghinală, după simptomatologia descrisă. De indicat e să mergi să te consulte un urolog dacă nu trece de la sine.
Numai bine!

| John321 explică (pentru Jigokunokishi):

Eu am crezut că am hernie.Dar nu se retrage înapoi daca o împing.

11 răspunsuri:
| GabrieloKg a răspuns:

Poate fi din cauza unor conficte interioare, care face corpul sa reactioneze asa.
Asta si presupun ca poate esti stresat si din cauza unui subiect sau unei situatii recente.
Ocazional am mai avut si eu o unflatura pe testiculul stang, acum am una, dar am folosit o crema de la doTerra si se retrage fara probleme.

| John321 explică (pentru GabrieloKg):

Cu ce crema te-ai dat?
Cu ce creme m-aș putea da să treacă?

| GabrieloKg a răspuns (pentru John321):

Crema se numeste CorectX si este de la doTerra. Achizitionarea ei este putin mai dificila, dar te poti interesa de ea. Si daca te intereseaza vorbim.
Eu simptomele corpului nu le tratez ca boli sau ce face medicina din ziua de azi.
Ci doar simple reactii ale corpului numite faza de vindecare, prin care corpul experimenteaza schimbari cu scopul de a se vindeca ulterior dupa o problema sau situatie.
El avand capacitatea sa se regenereze.
Si nu, dupa mine nu e cancer.

| John321 explică (pentru GabrieloKg):

Dar dacă e hernie de poate vindeca cu o crema?

| John321 explică (pentru GabrieloKg):

Am doar 15 ani. Oare daca am hernie de va complica?

Tu mai ai acea umflatura?

| FantasyBoy a răspuns (pentru John321):

Daca ai fost la medic si ti-a spus ca e ok, atunci e posibil sa fie alta cauza(abstinenta exagerata, practicarea de sporturi violente, ridicat de greutati excesive, perversiuni sado-maso).Tu stii mai bine ce faci si cum stai, la 15 ani nu ar trebui sa te abtii(...) mai mult de 2-3 zile. Eventual, daca consideri ca totul e ok, consulta si alt medic. Parintii stiu de problema, sau nu le poti spune de rusine?

| John321 explică (pentru FantasyBoy):

Părinții știu doar că am testiculul drept umflat

| FantasyBoy a răspuns (pentru John321):

Cauta sa discuti cu ei, daca te poti intelege cu acestia, sa te duci la un alt medic- te poti duce singur, nu ai de ce sa-ti fie rusine, problemele de sanatate nu fac obiectul nici unei pudibonderii, emai bine sa rezolvi din timp, nu sa amani/agravezi o afectiune.

| John321 explică:

Vreau sa mai adaug că acea umflatura nu este ovala, este o formă că o bucla sa ii zic așa.In centru daca ating simt că e loc liber.

| John321 explică:

Deci nu am cancer? De cancer îmi este foarte frica.