| TudorMontana a întrebat:

Salutare, uitati cum sta treaba, am 13 ani si jumatate, si dupa cum probabil ca ati auzit de ginecomastie.e cam aiurea, am citit sute de documentare si din cate am auzit se retrage in cam 18 luni..As vrea sa imi raspundeti la cateva intrebari cum ar fi:

1. De unde stiu ca esti ginecomastie sau grasime?
2. Am ginecomastie de un an, dar doar sfarcurile imi sunt umflate, daca e nevoie pun si niste poze..cam in cat timp ar trebui sa imi treaca, tin sa mentionez ca am si "piatra" sub sfarc.
3. Am fost la un endocrinolog, am facut mai multe analize de sange, mi s-a spus ca e ok, trece de la sine, imi puteti recomanda o crema, orice?

Multumesc ca ati citit, cum spun toti "Dau funda!". Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Prostii,peste multe prostii.Am ginecomastie de mic copil de pe la 8 9 ani.Am trait toata viata cu ea, si inca traiesc. Sfaturi? Capul sus, rautatile celor din jur vor continuua, nu are rost sa iti indrug verzi uscate gen " Nu o sa rada nimeni de tine " din contra, o sa se gaseasca agarici sa rada de tine.Inainte cand eram mic pe la 14 15 ani plangeam, ma retrasesem in un 'colt' Dar cand cresti si te maturizezi lucrurile incep sa prinda 'contur'. Daca doresti putem vorbi pe messenger, si eu am trecut prin multe.Bine,acu am scapat, am 22 de ani. Si totusi mai am unele probleme.Am fost prin 2005 la parhon, am fost la un profesor doctor... MI-a zis scurt.Hormonal nu ai nimic, asta esti tu, asa esti tu si asa vei fi toata viata ta.Mi-a zis de operatie, e vreo 40 de milioane si are riscuri, in plus e o sansa sa iti apara din nou ginecomastie in ceva timp laughing
Nu te lua dupa alti care nu au trecut prin asta, nu stiu cum e... Unde mai pui ca eu aveam si parul lung pe la 17 ani, iti inchipui rautatea la multi laughing.
Dar acum s-a schimbat treaba, am 1, 85 102 kg, mi-am lasat barba, sunt chelios, lucrurile au luat o intorsatura majora.Traumele prin care vei trece te vor maturiza mai mult decat vei crede.Vei stii sa iti selectezi prieteni din 'gramada'. Lasa-mi adresa de mess pe privat si mai vorbim

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Nu stiu la ce endocrin ai fost tu, dar ginecomastia nu trece de la sine.

Ginecomastia e o hipertrofie a glandulei mamare a unui băiat, deoarece corpul produce estrogen în exces, sau nu se mai produc androgen. Aceasta poate fi uni sau bilaterala, iar dacă e unilaterala, se produce mai frecvent la sânul stâng. E foarte comuna în perioada pubertății unui băiat. Tine cont ca se poate asociato la un tumoare de testicul sau ciroza la ficat.

Macroscopic, se observa țesut fibro-adipos, de culoare albuie sclipitoare și o consistenta dura/elastica, fix dedesubt la sfârc.
Microscopic, se observa proliferarea conductelor mamare cu multa țesut fibros.

Asta e definiția reala a Ginecomastiei luata dintr-o carte de Anatomie Patologica.

Singura soluție consta intro operație pentru a elimina acest țesut în plus. Multa bafta!

| TudorMontana explică (pentru AlexRv):

Si cam cat ar costa o astfel te operatie? Eu am aproape 14 ani..ar fi indicata operatia?

| AlexRv a răspuns (pentru TudorMontana):

O altfel de operație ar trebui sa tio acopere statul, medicina publica. Daca vrei sa mergi la un privat, nu știu sa iți spun un preț.

Cel mai indicat ar fi sa întrebi medicul. Personal consider ca ar fi indicat sa treacă pubertatea. happy

| TudorMontana explică (pentru AlexRv):

Dar totusi, de ce pe toate blogurile de pe net, toti zic ca o treime din baietii de 13-14 ani sunt afectati si se retrage de le sine? straight face

| AlexRv a răspuns (pentru TudorMontana):

Pai sa vedem, e vorba de răspunsuri anonime pe bloguri anonime la rândul lor, cine te asigura pe tine ca tot ce zice acolo e adevarat? Poate ca e, poate ca nu e.

Eu ți-am zis ce știu, și ce consider eu, nu sunt încă un medic format, mai am 3 ani de cariera, dar totuși, din puținele mele cunoștințe știu ca ginecomastia trebuie operata. Acum, pot gresii și eu.

| Overom a răspuns:

Da ai ginecomastie, nu trece de la sine, singura solitie este operatie si sa se extraga acel zgarci care iti face sfarcurile umflate, stiu ca te simti aiurea dar nu astepta sa treaca de la sine ca nu va trece niciodata. du-te la medic si iti va explica el cel mai bine despre operatie nu e una complicata doar te taie sub sfarcuri iti extrage acel zgarci si te coase crede-ma ai sa astepti toata viata daca te iei dupa ce ti-a zis endocrinologul asta iar faza cu cremele e o porcarie

| TudorMontana explică (pentru Overom):

Da frate nu stiu ce sa zic..iti dai seama ca parintii nu m-ar lasa, sunt minor..am auzit ca multora le-a trecut de la sine..acum chiar sunt confuz straight face

| TudorMontana explică:

Aaa apropo, cand imi este frig mi se face pielea de gaina, iar sfarcurile arata super ok, acum ca tot va veni vara, ce mi-ati recomanda sa fac pentru a nu m-a simtit chiar asa de prost..totusi nu e ceva cu care sa te lauzi.straight face