| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salutari,nu stiu ce am patit dar a inceput sa ma doara nodul fundului, occisul.Nu stiu cum sa zic dar am incercat sa stau in maini(am 13 ani si sunt foarte inalt si am 70 de kg), doar ca eu nu am mai stat de 2 luni in maini si am incercat acum, iar atunci cand am ajuns cu picioarele sus a inceput sa ma doara spatele si picioarele, iar seara cam pe la ora 22:00 a inceput sa ma doara nodul fundului,deci va rog spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac sa imi treaca,ce exercitii sa fac, cam cat dureaza durerea asta, findca locuiesc in Spania si mai este o saptamana si se deschid piscinele si vreau sa merg si eu sa inot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Coccisul nu cum scrii tu acolo, te poate durea si de la vreme, dacă esti meteo sensibilă, dă cu o cremă pe acea zonă succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai agatat de bara relaxat, pana simti ca se destinde coloana, te lasi moale si nu incordezi nici un muschi, mai ales fundul NU...

| Irina777 a răspuns:

Draga, nodul fundului cum spui tu, nu te poate durea din senin, pote cindva te-ai lovit la el si n-ai observat. Cu citiva ani in urma sora mea mai mare, care de fapt tot se ocupa cu sportul, a cazut de pe bara jos si s-a lovit la coccis, medicii i-au spus ca el a fost rupt, si s-a prins inapoi...caci ea a stat un timp acasa si nu dorea sa se duca la spital, medicii i-au mai spus ca o sa aiba probleme la nastere si trebuie numaidecit sa isi faca operatie...insa ea nu a vrut. Dupa ceva timp nu a mai durut-o insa la nastere a avut mari probleme din cauza aceasta. Iar eu cu citiva ani an urma, jucindu-ma am cazut jos si mi-am fracturat si eu coccisul, vazind chinurile surorii mele de la nastere am mers si mi-am facut operatie, am stat citeva saptamini in spital, insa acum e ok, nu ma supara de loc, deci sfatul meu est: mergi la un medic si vezi ce ai, caci sa stii ca starea coccisului este foarte importanta mai ales pentru o fetita! Bafta si multa sanatate!

| BeHappyOriceArFi explică (pentru Irina777):

Sunt Baiat, si nu ma doare chiar asa de tare incat sa nu ma pot ridica din pat, doar atunci cand ma ridic de pe scaun sau cand alerga tare, dar daca ma ridic de pe scaun si merge 1 minut nu ma mai doare, doar un picut, vreau sa stiu ce trebuie sa fac sa imi treaca repede dar fara sa merg la medic, si as vrea sa stiu si cat timp poate dura.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Scuze ca am scris unele cuvinte gresite, stau in Spania de 5 ani de zile si ma mai incurc.