| Girly97 a întrebat:

Sambata fac 18 ani. Stiu ca de la 1 septembrie cardul asta stupid de sanatate este obligatoriu. Trebuie neaparat sa fac o ora sau doua cu masina la Casa de Asigurari sa-mi fac card? Nu prea am chef sa merg atata timp pentru prostia asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Da un telefon la Casa de Asigurari, probabil au asteptat sa faci 18 ani.In mod normal ar trebui sa-l primesti prin posta saptamana viitoare.
Este obogatoriu, iar cardul trebuie activat la prima vizita la medicul de familie, asta in cazul in care esti asigurat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la CAS judeteana pentru cardul de sanatate, iti va fi trimis acasa, prin posta.

| untu a răspuns:

Dar nu ai primit prin posta pana acum? Dai un telefon la CASS si vezi ca daca cardul tau de sanatate este acolo si poti sa vii sa-l iei! Nu este prostie, ci este o necesitate obligatorie al fiecarui cetatean (pacient)!