| anonim_4396 a întrebat:

Sangerez in timpul sarcinii este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal, e o mare URGENTA. Lasa orice si du-te ACUM la Urgenta, cu o masina, nu pe jos sau cu autibuzul. Daca n-ai cum, cheama salvarea si spune-le ca esti insarcinata si sangerezi.
Sangerarea pe sarcina este semn ca bebelusul are probleme. Nerezolvate, ele pot duce atat la moartea copilasului cat si la complicatii grave pentru mama.

| MissCamelia a răspuns:

Nu. du-te la doctor

| mary_4249 a răspuns:

Pe perioada sarcini nu este normal sa existe sangerari cel mai bine este sa consulti un medic cat mai repede pentru binele tau si al copilului. Multa sanatate!

| dianka_4861 a răspuns:

Nu nu este normal si o fina de-a mea a avut sangerari insa ea a avut pentru ca ia bagat in vagin oglinda (ceea ce nu era normal)ca sa vada daca este insarcinata si era in a 3 luna de sarcina... a fost la un alt medic si i-a dat tratament dar putea a piarda sarcina de la sangerari... acum are un copil sanatos dar s-a dus la medic...nu vreau sa te sperii dar nu maista si du-te la un medic ginecolog... te pup papa...si nastere usoara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cauze în primul trimestru de sarcină: implantarea (apare în primele zile de la instalarea sarcinii), schimbări (poate apărea după sex sau control pelvian), avort (primul semn de avort), sarcină ectopică (uneori embrionul este implantat undeva în afara uterului, de obicei în tubul falopian), sarcină molară (rareori, în interiorul uterului se formează o placentă (în locul bebeluşului) după fertilizare), infecţie (anumite infecţii la nivelul cervixului pot cauza sângerării); ar în semestrul al doilea şi al treilea de sarcină, poate fi: avort (sângerarea vaginală este principalul semn de avort, deşi este mai rar în al doilea trimestru de sarcină, dar este prezent), naştere prematură (sângerările din trimestru doi sau trei pot fi un semn de naştere prematură, în special când sunt însoţite de contracţii regulate, durere surdă de spate sau presiune pelviană), probleme la nivelul cervixului (o infecţie, un cervix inflamat sau anumite excrescenţe pe cervix pot provoca sângerări vaginale), placentă previa (o sângerare de culoare roşu deschis, neînsoţită de dureri poate indica placenta previa), desprinderea de placentă (rareori se întâmplă ca placenta să se separe de pereţii uterului înainte de naştere şi să provoace hemoragie, însoţită de obicei de durere abdominală), ruptura uterină (rareori se întâmplă ca uterul să se rupă, însă această ruptură se produce de obicei la femeile care au suferit o operaţie cezariană anterioaraă).
În concluzie, la prima picătură de sânge trebuie să te prezinţi la medicul ginecolog pentru investigaţii şi tratament specific.
Sănătate.
Pa, pa.

| carlita_4462 a răspuns:

Eu pe la 4 luni am avut hemoragie, daca nu ma duceam la spital puteam sa pierd copilul.La orice pata mica de sange trebuie sa te duci la doctor ca nu-i de glumit.