| anonim_4396 a întrebat:

Scuze, dar chiar nu stiu:OarE ce inseamna,, a-ti pocni degetele"? N-am 3 ani, nici 8-11, va rog >>ziceti-mi.happyhappywinking_)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este vorba despre o indoire succesiva a degetelor spre palma in urma careia articulatiile pocnesc. Exista si expresia" a pocni din degete" care insemna a da un ordin printr-o energica frecare a primelor trei degete( ca la hora).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O lipsă de calciu, un romatism!
Pa, pa.

| TwixulDrept a răspuns:

Adica cand faci ceva la degete. ti le intinzi sau le indoi se aude un sunet ca si cum ai pocni ceva big grin

| Abcdefg123 a răspuns:

Sa ti le trosnesti :]]. pana cand oasele fac "poc" :]], hai ca trebuie sa stii!

| GuessWho a răspuns:

laughing)) In primul rand. dc ai pus intrebarea aici?
In al`lea rand inseamna sa-ti pocnesti degetelehee hee