| Poinsettia a întrebat:

Ce pericole ascunde obiceiul de a-ti pocni degetele, gatul etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Angiutssa a răspuns:

Mda...se slabesc articulatiile.Si cum a zis si anda, incep sa iti tremure mainile.
Din pacate si eu am prostul obicei sa-mi scrantesc degetele. Fac asta foarte des.@Maya, inteleg perfect ce spui, la mana stanga pot sa-mi dau degetele peste cap la mai mult de 90 de grade(nu cu mult), iar la dreapta numai 90. Ia sa incerc sa nu le mai scrantesc.happy

| Angiutssa a răspuns:

@butterfly, sper ca ai dreptate si ca eu am fost prost informata, pentru ca oricum nu pot sa nu le scrantesc.

| Maya. a răspuns:

Nu stiu, dar eu fac asta mereu, mai ales degetele.In 30 de minute cel putin de 2 oristraight face. Si am observat ca eu pot sa-mi rascucesc mainile intr-un anumit fel in care altii nu pot, de exemplu pot sa imi ridic degetele de la maini la 90 de grade in sus.Nu stiu daca ma intelegeti.Nu e cine stie ce si aproape m-am obisnuit cu astahappy.

| doar.pt.voi. a răspuns:

O sa incepi sa tremuri...
pocnirea articulatiilor genereaza efecte de cavitatie iar cavitatia distruge articulatiile. funda?

| catty443 a răspuns:

O sa incepi sa tremuri, cand o sa fi mai mare.ma rog nu mare, ci batrana :d

| Smile_3473 a răspuns:

La gat nu stiu, dar la degete, din cate am aflat eu, ti se ingroasa articulatiile si se fac degetele mai... groase. big grin

| Alexxe a răspuns:

Pericolele de a-ti atrofia nervii prin miscarea oaselor cred.

| Eu_8005 a răspuns:

Salut e o prostie sa crezi ca iti vor tremura miinile daca pocnesti degetele.nui adevarat, am fost la yoga si profesorul ne-a zis ca daca pocnim degetele nu-i nimic rau dimpotriva e bine si nu e adevarata faza cu tremuratul.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am scrantit sau mai bine zis luxat inelarul si ma doare ingrozitor. m-am gantit sa incerc sa mi-l masez cu crema sa vad daca imi trece

| camionagiull a răspuns:

Cu ideia ta si mie imi pusca oasele singurelaughing zici ca trage cu pistolul