| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Se apropie bacu iar eu sunt din ce in ce mai stresata fapt pentru care ma trezesc la 3 4 noaptea si nu mai pot sa mai dorm. Am nevoie de somn pentru a putea invata. Ce sa fac pentru a ma putea odihni mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un extraveral seara pana ce treci "hopul" : http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1246

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Nu stiu daca niste medicamente te-ar putea ajuta.Cred ca problema ta este de natura psihologica, este la nivel mental, trebuie sa vorbesti cu colegi sau cunoscuti care sa te linisteasca.Desigur ca nici prea dezinhibata nu e bine sa fii, adica sa n-ai nicio frica, dar nici asa! Trebuie sa te gandesti ca daca ai invatat si esti pregatita nu are ce sa se intample rau, cam de crezut ca poti pica in aceste conditii.Trebuie sa transformi emotiile in emotii constructie care sa te ajute.Iti doresc mult succes! :*

| Quicky a răspuns:

Iti spun eu de ce esti stresata. Probabil in liceu daca ai trecut asa "ca voda prin loboda" cu note decente (5, 6. ) e normal sa fii stresata fiindca acolo in constiinta ta tu stii faptul ca nu vei reusi sa iei bacul. Acum e prea tarziu sa recuperezi cei 4 ani..Insa iti sugerez in perioada asta care a mai ramas sa iei meditatii cu niste profesori buni (o sa te coste ceva dar trebuie sa faci economi ca sa mergi mai departe) si sa incerci sa fii mai "constienta" de faptul ca mai ai ceva timp in care poti sa recuperezi 40-50 poate chiar 60% din cei 4 ani insa sansele sunt inselatoare. totul depinde de tine.

Ca sa nu mai fii stresata si sa poti dormi gandeste-te si viseaza la ce te vei pregati maine (la mate, la romana. ) fa-ti un plan de lectie, gandeste. nu te gandi la alte lucruri si concentreaza-te numai pe scoala fiindca ai putea avea sanse sa il iei. Totul depinde de tine asa ca lasa iesirile in oras, ascultat toata ziua muzica, calculator si celalalte... NU SPUN SA NU TE RECREEZI 1 ORA-2 MAXIM 3 ORE..insa trebuie sa fii foarte atenta cum iti organizezi timpul

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Quicky):

Nu am trecut prin liceu "ca voda prin loboda" am terminat chiar cu o medie mare si nu ies in oras nici nu am alte ocupatii in afara de invatat. Problema e ca ma macina ideea ca nu o sa reusesc sa invat tot pana la bac chiar daca stau toata ziua cu ochii in carte pentru ca e foarte mult de invatat mai ales la istorie care nu mi-a placut niciodata si sunt nevoita sa o "tocesc". Asa sunt eu ma panichez din orice si sunt obsedata de ideea de a sti totul la perfectie.

| stefan1707 a răspuns:

De ce nu incerci sa iei memo plus si nu o sa mai fi asa stesata

| LupulDeCaraibe a răspuns:

Gandeste-te ca bacu nu este acum pentru ca din cauza asta esti stresata fiindca te gandesti la bac gandeste-te ca este peste 3 4 anilaughing

| LupulDeCaraibe a răspuns:

Sau poti lua somnifere e mia eficientwinking