Întrebare recomandată | Andrei_Zlotea_1984 a întrebat:

Se poate dona sange cu RH negativ? Care sunt avantajele si dezavantajele donarii de sange? Fiziologice si materiale!?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Despre Rh nu am cunstinte ca sa vb -nu vreau sa ma aflu in treaba -Cat despre dezavantaje -Daca esti mai slabut nu e recomandat -poti sa ai prb cu Inima apoi.Iar daca donezi mi se pare normal sa o faci moca -ca e donatie totusi!

| Caro34 a răspuns:

Sangele cu Rh negativ, depinde de ce grupa este! Se cauta o perioada sange B III cu Rh negativ, dar acum nu mai stiu. Mergi la un Centru de donatie sange si ei iti pot da mai multe detalii. Se poate dona sange, in principiu! Am inteles ca primesti un bon de masa si o zi libera de la lucru, dar, pararea mea, nu se merita sa dai sange pentru astea! Poti dona cui are nevoie, e bine, insa ar trebui apoi sa faci asta mai tot timpul fiindca corpul tau se va obisnui sa produca sange si cu timpul vei face tensiune arteriala putin mai mare decat normalul! Se poate dona de 2-3 ori pe an, dar te sfatuiesc sa o faci, daca chiar trebuie si ajuta pe cineva, altfel e doar pentru purificarea ta, insa asta se poate face si cu ceaiuri de plante! Tu decizi ce alegi! Intreaba si la un Centru de transfuzie / donatie sange! Mult noroc!

| AdrianaBuiga27 a răspuns:

Pai e bine sa donezi sange pentru ca in primul rand ajuti un om sau mai multi, ti se regenereaza sangele care iarasi e bine si tot odata e un avantaj ca parca se dau bani ( vreo 50-60 lei ).si cu sangele RH negativ asta nu stiu sigur.