| Stargoz a întrebat:

Se poate întâmpla ceva rău dacă atingi cu mâna udă ștecherul încărcatorului de telefon (acela ce se bagă în priză) dacă nu este băgat în priză?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu ai cum te curenta daca nu este bagat in priza.

| cfrtobias a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar incarcator nu se poate strica?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru cfrtobias):

Dacă e doar un strop de apă, nu se întâmplă nimic. Dacă totuși vrei să fii sigur, șterge încărcătorul cu un șervețel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu se poate, daca nu-l bagi ud in priza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu sae intampla nimic deoarece daca nu este bagat in priza prin el nu trece niciun fel de curent.

| sierra1 a răspuns:

Se oxidează, aia de intâmplă

| Zuzu1991 a răspuns:

Incepe razboiul dintre Israel si Palestina big grin

| GPA a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic pentru că nu există contact electric nicăieri.

Doar dacă ești ud pe mână, pui mâna pe ștecher și accidental stropești și conectorii electrici și-l înfingi în priză, abia atunci s-ar putea să te trezești cu o linie de 220-230 V prin corp. Dacă nu ai nici împământare la prize, șansele sunt foarte mari. Depinde foarte mult și de consumator, un încărcător de telefon scoate foarte puțin (în medie 5V / 2A), comparativ cu un frigider.Apa (foarte bun conductor electric) și curentul nu se împacă, e valabil și cu prizele. Niciodată mâna udă pe conectori, ștechere când sunt conectate sau când vrei să le conectezi la rețeaua de curent! Este lege...

| badpanda a răspuns:

O sa ai ghinion 7 ani.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Absolut nimic, din moment ce nu există curent în el!

| Onisim10 a răspuns:

Nu, pentru că nu e conectat la o sursă de curent.