| Denisa a întrebat:

Se poate lesina din cauza unei diete foarte severe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Cu o dieta normala bineinteles ca nu, dar cu una severa din care probabil nu mananci aproape nimic zile intregi, poti sa te imbolnavesti foarte rau la stomac si sa ajungi in spital!

Ia sfatul meu! Daca vrei sa slabesti, incearca sa eviti mancarea Fast Food, inghetata si dulciurile; ai putea face putina miscare in fiecare zi cum ar fi sa inoti(este bine ca este vara si este si un mot super sa te racoresti); si sa mananci la ore fixe de 3 ori pe zi; sa nu mananci dupa ora 6-7!

Sper ca te-am ajutat cu ceva! Pa!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate si muri in cursul unei dietefoarte severe. Miocardul functioneaza numai cu gucoza, iar un organsim slabit de o dieta dezechilibrata, fara cap nu i-o poate oferi.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, bineinteles! Trebuie sa ai foarte mare grija cu dietele drastice, sunt foarte periculoase. Numai bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Normal ca se poate.

| Dannyjj a răspuns:

Da se poate lesina, chiar si imbolnavi sau murii, daca tii o dieta pentru slabit si dieta contine foarte putine calorii, proteine, etc. Daca iei "combustibilul" de la organism, atunci este clar ca organismul se slabeste iar odata si odata cedeaza. Iar daca tii un regim de ingrasare nu prea cred ca este riscul de lesin, dar mare atentie cu regimurile, nu este bine sa slabesti sau sa te ingrasi foarte repede.

| Daria a răspuns:

Normal!

| mihaibrasov a răspuns:

Se poate si muri, nu doar lesina. Depinde...

| Evaa a răspuns:

Da, fiindca te anemiezi

| CalipsoGirl a răspuns:

Da! Acum, cand temperaturile sunt foarte ridicate ai nevoie de o alimentatie diversificata, mai ales sa consumi multe lichide. Pe timpul verii te sfatuiesc sa lasi dieta laoparte si sa incerci sa slabesti practicand un sportwinking Succes

| NUdrogurilor a răspuns:

Categoric.
Nu e indicat sa tii o dieta foarte severa pentru ca atunci cand te vei lasa de ea vei pune la loc kgwinking

| Ratzushk a răspuns:

Evident