| bozdimen a întrebat:

Se strica dintii daca ma spal cu sare?
Care ii mai buna: pasta sau sarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Sa stii ca mai demult lumea folosea sare si cenusa...clar pasta!

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Dinti se albesc daca te speli cu sare si bicarbonat. Adica asa se spune si am auyit de la mai multa lume ca functionează thinking Da sarea si bicarbonatul sunt bune, dar nu zic că pasta nu e. Încearcă-le şi vezi care e mai bună.

| Lseparatio a răspuns:

Da clar ca sarea strica dintii deci e de preferat pasta. Insa si pasta pentru. rezultate optime trebuie sa fie una recomandata de medic. E exact ca la ten si la dinti fiecare persoana cu caracteristicile lui deci trebuie o evaluare la nivel de individ. Recomand cu tarie sa consulti un stomatolog. O seara placuta.

| BDoruAndrei a răspuns:

Sarea dă un efect de albire a dinților, însă poate cauza inflamații și leziuni gingivale și poate crea sensibilitate prin subțierea smalțului.

| BDoruAndrei a răspuns:

Sarea trebuie folosită DOAR o dată pe săptămână! Altfel gingiile vor avea probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam ca se albesc mai mult...cu sare

| bozdimen explică:

Va multumesc

| deeali a răspuns:

Sunt bune aman2 dar sarea nu se foloseste in exces! O poti folosi o data sau de doua ori pe saptamana! Smaltul dintiilor se deterioreaza prin frecarea cu sare. in timp! Eu iti zic sa mai folosesti si bicarbonat(de sodiu) pentru ca albeste dintii si protejeaza gingia si cavitatea bucala! Pasta de dinti ti-o poate recomanda doctorul dentist sau ti-o poti cumpara tu. Adica fara prescriptie... dar sa fie una cat mai buna(pasta)... Cum ar fi Colgate! Bafta!