| anonimaalee29 a întrebat:

Sfaturi pentru a nu-mi mai morosi gura urat? sad in fiecare dimineata ma spal bine pe dinti, folosesc ata dentara, si mereu efectul este acelasi, dupa o ora imi miroase gura ingrozitor de nu trece nici nu apa nici nu guma(la scoala alte solutii nu am). Beau multe ceaiuri, aproape zilnic, mananc morcovi, mere, degeabaaaa. Nu stiu ce sa mai fac. Imi voi pune aparat dentar si vreau sa scap de aceasta problema sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate ai vreo carie sau mai poate sa vina de la probleme cu stomacul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e o vizita la medicul dentist sa nu ai vreo infectie

| sierra1 a răspuns:

Poate ai ceva măsele/dinți cu probleme și de acolo ți se trage. O vizită la stomatolog nu strică

| anonimaalee29 explică (pentru sierra1):

Am fost, am doar la masele un inceput de carii si a spus ca nu mi le poate trata daca nu sunt carii sad

| NLS a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere trimitere la un internist, daca nu te poate ajuta el.

E 90% din cauza unei infectii stomacale/esofagiene.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Halena are mai multe cauze, nu neaparat igiena, de exemplu daca nu te hidratezi cum trebuie sau daca ai o carie netrata sau chiar probleme cu stomacul.

Cel mai bine ar fi sa mergi la stomatolog.

| Jay1 a răspuns:

Respiratia urât mirositoare nu ar trebui să aibă o cauză dentară.
Un control ORL si apoi gastoenterologie pot fi binevenite si sa elucideze cauza reflux gastroesofagian/ vegetatii adenoidiene etc.
Pot exista multe cauze pentru respiratia urat mirositoare. O cauza majora este scaderea secretiei salivare. Saliva are o actiune purificatoare care ajuta la reducerea sau disparitia respiratiei urat mirositoare. Cand secretia salivara scade, bacteriile se pot inmulti, dand nastere respiratiei urat mirositoare. Alte cauze de respiratie urat mirositoare, placa bacteriana si tartrul din cavitatea bucala care se formeaza din mancarea ramasa intre dinti sau in protezele dentare., diabetul, un simptom al unei glicemii crescute este un miros puternic, fructat (asemanator acetonei) al respiratiei.

| elcosmin a răspuns:

Poti sa ai carii, candidoza bucala sau alte chestii de genul asta.

| Ensiferum a răspuns:

Conteaza si ce mananci, mirosul nu este doar la nivelul dintilor. Am patit si eu si am rezolvat problema cu Iayrt de capsuni si banane dar nu poti sa ai aceeasi alimentatie mereu.

| Vali215 a răspuns:

Stai linistit, nu esti singurul, am aceleasi probleme ca si tine. Din ce am inteles este din cauza stomacului, de aceea ne miroase gura urat.

| Wordofthat999999 a răspuns:

Iti recomand cu incredere ceaiul de pelin cu cuisoare. E bun pentru infecții de orice fel. Poate o infecție a cavitatii bucale sau parazitare iar problemele astea se rezolva la un doctor specializat în astfel de cazuri, dar pana atunci iti recomand aceste ceaiuri cu incredere.