| Adriannnnnnnnnnnnnnn a întrebat:

Soţia,mea are chist ovarian la ovarul drept chistul e de 6 cm si trebuie operată ei îi este foarte frica de operaţie.Cum o pot ajuta? Va fi grea operatia? recuperarea va fi grea? va rog raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sotia ta nu are de ce sa-i fie frica, fiindca operatia este foarte usoara si simpla, iar recuperarea destul de rapida, depinzand de procedura chircurgicala folosita: laparoscopica sau clasica.
Sanatate multa!

| adryang78 a răspuns:

O poți susține fiind mereu lângă ea, mai ales moral. Discutați cu medicul, să vă lămuriți exact care este procedura, ce implică, cât va dura recuperarea etc. De cele mai multe ori, teama vine din necunoaștere.

| Simona2024 a răspuns:

Si eu am avut chist ovarian de 5 cm, insa nu am avut nevoie de operatie. M-am tratat cu pastile pe baza de hormoni, anticonceptionale, ce am primit de la medicul Ginecolog. Peste 6 cm, intr-adevar trebuie operatie. Nu este o operatie grea. Si recuperarea este usoara. Mama a fost operata acum multi ani, dar s-a recuperat destul de repede. Singura recomandare de la medic fost sa evite efortul fizic, un timp.