| ionnik a întrebat:

Spuneti-mi simptomele anemiei si de la ce se face.azi am luat un algocalmin fiola fara sa beau apa si in autobuz mi s-a facut rau (m-am simtit molesita la 5 minute dupa administrarea medicamentului iar dupa aceea mi s-a incetosat privirea foarte tare. iar mainile mi-au amortit)
am mers la doctor si mi-a spus ca s-ar putea sa am o deficienta de calciu sau fier... poate si anemie...mentionez ca am luat algocalmin fiola din cauza durerilor menstruale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anemia se manifesta prin ameteli, stare permanenta de oboseala, paloarea pielii, posibil stari de lesin. Cauzele sunt multiple si necesita investigatii extensive.
Sincer, eu cred ca lesinul are legatura cu administrarea abuziva de algocalmin. In primul rand ca algocalminul fiole nu se bea niciodata, cu nici o ocazie, ci se face injectabil intramuscular. In al doilea rand ca pentru dureri menstruale iei un No-spa, un nurofen, iti pui o sticla cu apa calda pe burta, mai strangi din dinti si rabzi si ajungi la algocalmin daca sunt chiar insuportabile. Oricum, e un semn de alarma ce ti s-a intamplat si trebuie sa mergi la medicul de familie pentru investigatii.

| drpopa a răspuns:

Deficienta de fier se numeste anemie este un sindrom foarte vast se manifesta prin ameteli, lipsa poftei de mancare, astenie, leziuni pe mucoasa gingivala, unghii friabile, par fragil, paloare tegumentara, etc. lipsa de calciu se manifesta in primul rand prin contractii musculare exprimate prin spasm la nivelul muschilor fetei, membrelor, senzatie de nod in gat, etc, lipsa de magneziu si B 1 si B6 se manifesta cu furnicaturi. de vina este cel mai frecvent carenta acestor elemente datorita lipsei lor din alimentatie sau datorita unei deficiente de aport intestinal secundara, tratamentul este simplu pentru corectare iei multivitamine ex VITAMAX o capsula dimineata timp de 15 zile. bineinteles ca ar trebui sa iti faci niste analize sa vezi exact nivelul hemoglobinei, calciului si magneziului oricum vitaminele nu strica dar trebuie sa le administrezi dimineata pe stomacul gol ca sa se absoarba in proportie cat mai mare. cat despre algocalmin nu ti as mai recomanda sa l utilizezi este f periculos, in unele tari acesta s a retras de pe piata nu se foloseste datorita efectelor adverse care sunt f grave poti folosi pentru dureri menstruale no spa, scopantil care relaxeaza musculatura uterina acestea se folosesc pentru asa ceva deoarece durerile sunt cauzate de contractie musculaturii, deci trebuie sa utilizezi miorelaxante, daca vrei antiinflamatoare pe linga acestea foloseste nurofen, piroxicam pulvis si nu uita ca trebuie sa consumi o cantitate mare de apa daca folosesti aceste medicamente algocalmin, piroxicam, nurofen, atat pentru absortia lor cat si pentru a diminua efectele adverse

| mihaa a răspuns:

Fetita mea a avut putina anemie, simptomele eerau,: i curgea sange din nas si la anlize mi-0a zis, putina anemie si mi-a recomandat maltofer iar despre lipsa de calciu, pe care din pacate eu o am, se manifesta asa: senzatie de lesin, dureri de cap, te simtii slabita, dureri ale picioarelor, in concluzie, te simti ca o leguma

| fashionaddict a răspuns:

Poate fii deficienta de fier(anemie feriptiva), deoarece la mentruatie pierzi sange in care se afla o cantitate mare de fier sau lipsa de vitamine. Cel mai bine e sa iti faci niste analize de sange.
La mine amemia se manifesta prin:maini si picioare reci, ametesc foarte des de aproape cad jos si mi se incetosaza privirea. Dna doctor mi-a spus ca se face din cauza menstruatiei sau ca nu mananc destule fructe si legume.
Multa sanatate!