| anonim_4396 a întrebat:

Stateam afara cu o prietena. Fara sa stiu, o lacusta s-a asezat pe mana mea. M-am speriat cand am vazut-o, asa ca am mi-am agitat mainiile si a cazut. A inceput sa ma usture locul in care s-a asezat. Nu aveam in casa spirt sau apa oxigenata. M-am spalat bine si m-am uns cu un gel special pentru intepaturile de insecte. Dupa cateva ore, intepatura a inceput sa semene cu o julitura. Ce as mai putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Slabe sanse sa patesti ceva grav, nu cred ca au venin, cel mai probabil trece de la sine, insa doare un pic. Daca nu trece sau se amplifica durerea poti sa mergi la medic sa iti dea ceva calmante.

2 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Sigur era lacusta? Oricum daca maine nu se schimba nimic, ba din contra se agraveaza, ar fi bine sa mergi la medicul de familie

| AndradaEstera a răspuns:

Nu cred ca aceea este o lacusta, ai face bine sa mergi la un medic.