| Verno2020 a întrebat:

Salut am si eu o problema, va rog daca se poate sa ma ajutati. Acum 3 zile a inceput sa ma usture, cum sa ii zic eu (scaunul) {in fwnd)} cumva in partea dreapta in afara nu foarte tare, doar putin, daca stateam jos nu aveam nici o problema, acum cateva ore am facut o baie si m-am spalat acolo, apoi am fost la toaleta si cand m-am sters am avut putin sange (dar nu foarte mult, cateva pete). Sunt foarte speriat nust ce sa fac, va rog spuneti-mi ce sa fac. Sunt baiat si am 16 ani. Multumesc foarte mult pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Du-te la farmacie și cumpără hemorzon costă 9 lei, dă-ți de 2 ori pe zi dimineața și seara.
Este vorba de o fisură datorită faptului că ai fost constipat sau un hemoroid, stai liniștit că se tratează. Pe lângă cremă mai cumpără și niște fibre, costă și alea 7 lei asta ca să nu te mai constipi pe perioada tratamentului până se vindecă. Respectiv nu ai voie să mănânci iute!

| Verno2020 explică (pentru Azµre):

Multumesc foarte mult prietene.

| Azµre a răspuns (pentru Verno2020):

Nu ai pentru ce am avut și eu aceeași problemă cu ceva timp în urmă și așa am rezolvat-o rapid și eficient.

| Verno2020 explică (pentru Azµre):

Auzi poti sa imi spui cat timp sa folosesc crema aia hermozon?

| Azµre a răspuns (pentru Verno2020):

Tratamentul este de 21 de zile, dar eu am folosit-o 14 zile depinde cât de repede îți trece.
Aplici crema atât la exterior cât și în interior, știu că sună nașpa dar trebuie să îți bagi degetu în fund... decât prima falangă atât 1 cm și să dai cu cremă.

| Verno2020 explică (pentru Azµre):

Mersi mult pentru ajutor, sper doar sa functioneze.

| Azµre a răspuns (pentru Verno2020):

Trebuie să ai răbdare să eviți să mănânci iute și să eviți să te constipi, dacă te constipi iar se inflamează și nu se vindecă... de aceea trebuie să te ții de acele fibre să iei 2 pastile pe zi de fibre și să îți dai cu cremă happy și cel mai important este igiena, faci băi de șezut seara și dimineața și ai grijă când te șetergi, folosește apă nu hârtia uscată.

| Verno2020 explică (pentru Azµre):

Multumesc mult pentru ajutor.