| Alleksaandra a întrebat:

Stau mult la calculator. Ce se poate intampla? Am auzit ca orbitul e ultima problemă mai nou, dar nah. vreau sa stiu restul problemelor. ofer fundă :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar sa orbesti e exagerat dar sa ajungi sa porti ochelari cred, mai poti sa ai probleme cu spatele[cu coloana]si mai este oboseala

| єχcєєℓ a răspuns:

Orbitul e o chestie dar in curand nu o sa mai ai chef de viata(o sa devii obsedat/obsedata)O sa stai cu ochii lipit/lipta in calculator pana iti distrugi ochii(nu neaparat orbire)si nu cred ca ai vrea asa ceva.Nici eu nu pot spune ca sunt "cuminte" si stau doar 2 pe zi, stau cam 3-4 dar mai fac si pauze mai ies pe afara, mai stau cu prietenii etc.Nu pot spune exact ce se va mai intampla dar pot spune ca nu va fi benefic pentru organism.

| AgathaRo a răspuns:

In cel mai rau caz sa iti slabesti vederea. Sa ai in vedere de urmatoarele : distanta intre monitor si ochi sa fie 60 + cm, bratele sa fie in paralel cu corpul, mainile intinse.

| ionutzwk a răspuns:

Iti poti strica vederea foarrte usor.

| ipohondru a răspuns:

E o minciună mare, mare! Doar de la masturbare poți să orbești. Vizionare placută!

| Epigonul a răspuns (pentru ipohondru):

You made my day rolling on the floor) Doar de la masturbare poți să orbești? Serios? Altceva mai bun nu ai gasit?laughing Si eu care stiam ca iti creste par in palma,dar se pare ca informatiile mele sunt eronate laughing. Oricum,big up!
Cat despre problema ta cu calculatorul, sfatul meu este ca orbirea este ultimul lucru care sa te ingrijoreze, vei fi afectata pe termen lung de asa ceva, problema este sa nu ajungi dependenta de calculator, aia este mai grav.Citeste o carte,asculta o muzica,iesi la o plimbare, ia-ti un caine, sunt multe optiuni pe care le ai in afara de calculator, dar faci cum crezi, bafta!

| ionland a răspuns:

Fazai ca devii dependent si ajungi sa stai seara pana la miezul noptii iar lumina ecranului inlocuieste lumina zilei si iti deregleaza somnul si o sa fii obosit pe parcursul zilei.
De orbit nu prea am auzit dar sa vezi mai rau da

| MUREVERZI a răspuns:

O sa te doara ochii, dar banuiesc ca si asa te dor. Oricum, asta este doar un efect pe termen scurt...in viitor s-ar putea sa ai probleme mai mari.