| GDP a întrebat:

Stie cineva cum se manifesta gastrita? Sau stie cineva tratamentul pentru indigestie / balonare in-afara de Activia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Gastrita este o boala a mucoasei stomacale.
Stomacul tau este supus in fiecare zi unei agresiuni acide. Sucul gastic,secretat chiar de el are un PH foarte scazut (pe scala PH se masoara aciditatea),si acest acid uneori lasa rani pe suprafata stomacului.
Aceste rani dor,si boala poarta numele de gastrita.
In principal prima manifestare este durerea epigastrica,adica fix in mijlocul corpului, sub coaste. Apoi mai poti simti si senzatia de arsura pe gat, si un gust acru atunci cand eructezi (ragai).
Tratamentul pe moment este o pastila de "dicarbocalm" pe care o sfarami in gura in 2-3 minute. Acesta contine doua baze care neutralizeaza pH-ul acid.
Pe termen lung e bine sa faci o vizita la medicul de familie daca aceste simptome continua,si acesta iti va prescrie un tratament personalizat in functie de varsta,greutatea si simptomatologia ta.

Pentru balonare/indigestie, Activia este chiar recomandat. Iaurtul usureaza digestia. dupa cum ai vazut si in reclama tongue
Poti folosi suplimente precum "ColonHelp" sau "ColonCleanse", dar acestea sunt foarte scumpe (peste 100 de lei/cutia), si merita doar in cazul in care problema persista. Pe moment poti cere la farmacie "carbune medicinal", este un tratament eficient impotriva balonarii.
Multa sanatate.

| GDP explică (pentru drbear):

Multumesc mult! Nu am incredere in firma Danone, mai degraba as opta pentru kefir cum a spus AstralConfessor mai jos. Ideea e ca nu am un tranzit intestinal deloc bun, acum sunt constipata acum e prea moale, scuze daca esti silos/ siloasa. Mersi mult, oricum!

2 răspunsuri:
| AstralConfessor a răspuns:

Ferestete de alimente acide, consuma pe cat posibil alimente alcaline, si in loc de orice lactate consuma Kefir. Sanatate.