| oana_3246 a întrebat:

Stie cineva cum se scapa de cicatricile(sau gropitele) lasate in urma de varicela? mai ales pe fata? sau de petele rosi ( dar cred ca sunt mai putin importante). am auzit ca ar ramane definitiv, dar si ca ar trece cu unguent de galbenele. stie cineva o solutie? si cat de eficienta e si cat dureaza sa scap de ele( cu sau fara "ajutor")

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Belciu a răspuns:

Din cate am citit eu petele sunt virale si mai tarziu creeaza probleme gen zona zoster, daca nu moare virusul. Trebuie incercat extern cu tea tree si keratoliz si intern cu usturoi, ulei de bergamota si ulei de lavanda-2-3 picaturi in putina apa.

2 răspunsuri:
| ana75 a răspuns:

Intreaba la farmacie de mixtura(pasta cu apa)

| Tristan1987 a răspuns:

Stai linistita, vor disparea in scurt timp!