| IonuTel a întrebat:

Stie cineva un "regim" nu prea strict pentru copilul meu de 13-14 ani care are 160 si aproximativ 60 kg? Nu trebuie sa slabeasca ASTRONOMIC. Sa zic 10 kg in 1-2 luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 13 ani, 10 kilograme in 1-2 luni e astronomic. Nu are voie sa slabeasca mai mult de 2 kg pe luna, altfel cresterea si maturizarea ii vor fi afectate.
In primul rand trebuie sa te asiguri ca face mai mult efort fizic in fiecare zi. Poti merge sa alergi cu el in parc, il poti trimite dupa cumparaturi pe jos sau ii poti cumpara o bicicleta cu acre sa se plimbe in parc. In plus, trebuie sa te asiguri ca mananca 5 mese pe zi, la ore relativ regulate. Trei sunt mese principale si doua gustari. Trebuie neaparat ca la pranz sa manance ciorba, gatita in casa, la micul dejun si la gustarea de dupa amiaza lactate de buna calitate (iaurt sau branza de vaci facuta de tine in casa, din lapte adevarat, amestecate eventual cu fructe proaspete, cumparate din piata nu din super-market). De asemenea, nu are voie decat sucuri stoarse de tine (sau de el) din fructe si legume si nu mai mult de 200 ml pe zi. Are voie numai piept de pui de tara, carne de vita sau peste slab fierte, facute pe gratar sau inabusite la cuptor fara ulei, la pranz si la cina cate o bucata cat podul palmei lui. La dulciuri sunt permise fructele sau prajituri facute de tine in casa, fara creme (gen placinta cu mere, pandispan cu fructe, chec de albusuri), numai cate o cucata cat podul palmei lui si nu la cina. In rest, fa-i zilnic salate, cat mai diferite, cu legume si mancare gatita. Nu are voie fast-food sau prajeli, conserve, mezeluri. Daca ii trebuie sandwich pentru scoala, poti cumpara muschi de vita, il condimentezi, il faci la cuptor la foc mic timp de 4-5 ore cu apa si, eventual, putin vin alb, fara ulei si apoi il feliezi ca pe salam si ii faci sandwich cu el. Merge si cu piept de pui. Are voie si e chiar indicat sa manance doua oua fierte pe saptamana, in zile diferite si minim o data peste slab.

1 răspuns: