| moldovan62 a întrebat:

Stie cineva vreo metoda de albirea dintilor,, si ieftina happy? ( funda )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Sarea sau bicarbonatul de sodiu îi albește, dacă nu tratament la stomatolog ( dar este mai scumpuț. )

| AndraRox a răspuns:

Buna. cum a spus si Ioana : incearca cu sare sa bicarbonat:Bicarbonatul de sodiu. Se recomanda ca seara, inainte de culcare, dupa ce v-ati periat deja dintii ca de obicei, cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatiti apoi bine gura cu apa din abundenta. -NU DISTRUGE DINTII! este remediu naturist.
Uite si alte tratamente naturiste pentru albirea dintilor:
-Tratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

-Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) se pun 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi se pune pe foc si se da un clocot, se lasa acoperit 15 minute. Se clateste gura dupa fiecare spalare pe dinti.
-Consumul de mere. Consumati cateva mere verzi pe zi, ajuta la curatarea si albirea dintilor.
-Frecati dintii cu peria dupa ce ati frecat perii acesteia intr-o felie de lamaie. Repetati frecarea perilor in lamaie, apoi dintii, astfel incat sa va periati dintii timp de 5 minute adunat. Apoi Lasati lamaia sa actioneze timp de 5 minute, timp in care nu va clatiti gura. Va intoarceti apoi la baie si va spalati dintii cu pasta de dinti. Faceti acest tratament seara o data pe saptamana. Lamaia este buna si pentru gingii. Daca insa aveti smaltul afectat, puteti simti dureri dentare violente, in acest caz consultati medicul stomatolog pentru a va trata initial patologia dentara.
Si poti folosi pasta de dinti Colgate MaxWhite ONE, in numai 7 zile vei vedea o schimbare. Chiar da rezultate!
Sper ca te-am putut ajuta. O zi buna!

| badboy18 a răspuns:

Spalatul regulat

| wawe a răspuns:

Spala-te de 2-3 ori pe zi pe dinti si nu te apuca sa pui bicarbonat sau mai stiu eu ce ca ii albeste in prima faza, dar ii si distruge!