Întrebare recomandată | eliaclodia a întrebat:

Stiti cumva un remediu pentru astm bronsic? Mi-ar prinde bine un sfat in plus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Prednison

| danielaxyz a răspuns:

Sa te duci in salina

| eliaclodia explică (pentru danielaxyz):

Da! A functionat ca ameliorare. S-a vazut imediat. La Telega, la bai cu apa saturata de sare iar a fost bine. Sa pun 3, 4, 5 kg. de sare in apa din cada, iar a fost bine. Dar nu e de ajuns. Aerul rece de dimineata e o problema mare, vantul cu praf la fel.

| Adrianetc a răspuns:

Eu am astm bronsic si aceasta boala nu se diminueaza/reduce/dispare niciodata. Decat cu varsta devii putin mai imun. Cand eram mic, aveam mari probleme cu astmul bronsic, am luat spray inhalator, diferite tipuri, mi-a zis doctora ca dispare dupa 12 ani, am 16 ani si dupa o raceala mai dura, se activeaza sunetul in piept, sufocare inconfortabila.Am auzit de plimbari in salina, normal trebuie sa-ti faci abonament acolo, eu am fost decat o data, si drept sa-ti spun, ma simteam ca am plamani de fier, un aer foarte curat, rece, si benefic. Remediu zici? cu asa ceva mori.

| eliaclodia explică (pentru Adrianetc):

Nu accept pesimismul. Eu nu ma dau batuta niciodata. Trebuie sa se rezolve. E vorba de bebe-ul meu. De la 3 ani are probleme.

| Adrianetc a răspuns (pentru eliaclodia):

Spun din propria experienta, am astm de cand aveam mai putin de 12 luni, se mai diminueaza cu varsta, dar nu dispare niciodata,

| alinadianaaa a răspuns:

Eu ti-as recomanda, Ceai de turita-mare e foarte bun pentru astm bronsic

| eliaclodia explică (pentru alinadianaaa):

Am cautat mai multe informatii. Nu scria nicaieri de astm, cel mult era indicat la emfizem pulmonar, sau intr-un loc scria de alergii. Nu stiu ce sa cred. A folosit cineva cunoscut tie?

| alinadianaaa a răspuns (pentru eliaclodia):

Tatal meu are inceput de astm bronsic si bea de 3 ori pe zi cate o cana de ceai de turita mare si chiar isi face efectu. Poti sa mergi la plafar si intrebi de asistenta si ai sa vezi e indicat ceaiu de turita mare petru cei cu astm.Tu faci cum vrei.

| adrew a răspuns:

Stiu ca eucaliptul ajuta

| aLL3xandra97 a răspuns:

Bună! Cel mai bine ar fi să mergi la un pneumolog iar el îţi va prescrire vreun tratament.
Baftăăăă! happy

| MariusPapoi a răspuns:

Ventolin inhalator

| Karluta_karla_1997 a răspuns:

Si eu am astm de 5-6 ani, sa nu crezi ca iti trece asa de usor doctorul mi-a spus ca o sa imi treaca pe la 14-15 si daca nu imi trece o sa il am pe viata

| eliaclodia explică (pentru Karluta_karla_1997):

Ai observat ameliorari dupa ceva anume?

| FlorescuMariusDan2000 a răspuns:

Iti sugerez sa te duci in Statiunea Govora la un hotel unde vei primi tratamentul dat de doctori.Eu am fost la hotelul Palas unde m-am vindecat de astm. Funda?

| RaulPurSiSimplu a răspuns (pentru FlorescuMariusDan2000):

Si eu sufar de astm bronsic, si mie mi s-a recomandat asa ceva, dar e o mare prostie.Eu ma duceam acolo, era bine, si cand veneam acasa ma imbolnaveam si mai rau ca de obicei. Dupa ce parintii mei au vezut ca nu merge, m-au dus la un doctor, iar acel doctor mi-a recomandat sa merg la mare, si de cand ma duc acolo nu m-am mai imbolnavit deloc big grin.

| FlorescuMariusDan2000 a răspuns (pentru RaulPurSiSimplu):

Nu e chiar asa, cei drept eu m-am dus de mai multe ori acolo si am facut tratamentul si am scapat de boala

| eliaclodia explică (pentru FlorescuMariusDan2000):

Nu stiam de acest lucru. Cum a fost acolo? Ce se intampla si cat costa?

| FlorescuMariusDan2000 a răspuns (pentru eliaclodia):

A fost bine.Am scapat de astm, dar m-am dus de vreo 4 ori acolo.Nu mai stiu cat a costat dar te cazau 9 zile sau 18
Singurul lucru era sa nu bei apa sau sa mananci minim o ora dupa ce plecai de la aparate sau din camera de la subsol
In subsol aveai diferite aparate dar in cazul tau trebuia sa stai intr-o camera cu sulf si stai acolo mai putin de 30 de min
Mai era o camera la un etaj unde te punea la niste aparate si mai stăteai acolo
Si mai multe tratamente
Iar dupa tratament face-ai ce voiai
Eu am fost la hotelul Palas unde era cel mai bun tratament

| covorulmeu a răspuns:

Acarienii, in special cei din saltea sunt in pare parte resposabili.
Folosirea unui aparat de curatenie Kirby poate imbunatati semnificativ calitatea vietii si reduce starea de imbolnavire.
Mai multe aici: http://covorul-meu.blogspot.ro/2012/03/dusmanii-din-saltele.html

| Iordachescu_Manuel_1989 a răspuns:

Incearca sa faci un tratament cu grasime de bursuc dimineata pe stomacu gol sa iei cate un varf de lingurita timp de 10 zile apoi la o luna repeti si tot asawinking mare grija multi vand grasime de caine zicand ca ii grasime de bursucwinking eu am cumparat grasime de bursuc de la un medic ce o aducea din rusia avea in amestec si niste chestii din plante si grasime de peste am facut de 2 ori cura si ma simt super ok si bea si ceai de busuioc