| YumiSukinanda a întrebat:

Stiu ca menstruatia vine cand esti mai dezvoltata dar cam cam pe la ce varsta vine? 12-13 ani nu? la 11 daca esti doar dezvoltata nu? ce simptome ai inainte? ce senzatie ai prima data? incep sa ma maturizez si as vrera sa stiu mai multe, orice informatie ma va ajuta happy mersi FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Menstruatia poate aparea intr-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate incepe la varsta de 8-9 ani sau cel mai tarziu la 16-17 ani. Indiciile care anunta ca se apropie momentul aparitiei menstruatiei sunt cresterea sanilor, a parului pubian, aparitia unei secretii vaginale albe sau galbui. In zilele noastre, fetele se maturizeaza mai devreme decat inainte, insa merita totusi sa o intrebi pe mama ta cand a avut prima menstruatie pentru ca este posibil ca prima ta menstruatie sa apara cam la aceeasi varsta ca a ei. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia

| ladyMillion a răspuns:

Buna! Nu exista o regula care sa spuna o varsta exacta la care vine menstruatia...asta e sigur! La fiecare fata este diferit. Difera in fuctie de cat de repede se indrgosteste o fata, de mediul in care se afla, de scenele la care e supusa.In ziua de astazi fetele ajung sa se dezvolte mai repede datorita unor emisiuni de la tv, datorita diferitelor site-uri de pe net, si chiar realitateahappyacum, o fata ajunge sa se sarute in jurul varstei de 10-11 ani ceea ce presupune ca si menstruatia vine mai rapid.Nu trebuie sa te sperii daca nu iti vine mai devreme pentru ca ai timp"sa savurezi" perioada de menstruatielaughingPoate sa-ti vina cel tarziu la 16 ani. Daca pana la 16 ani nu ti-a venit, trebuie sa consulti un doctor.Despre simptome,nu stiu ce sa zic,din nou,nu la toate fetele e la fel, unele pot avea dureri menstruale(de cap, de burta)ameteli, greturi chiar, asa pot sti ca le vine, insa altele nu au nici o simptomatongue
sper ca te-am ajutathappy

| dienuta1990 a răspuns:

La majoritatea fetelor, ciclul menstrual incepe intre 10 si 16 ani.Nu exista un anumit "moment potrivit":prima menstruatie apare atunci cand organismul tau este pregatit.

| leeya a răspuns:

Menstruatia poate sa-ti vina oricand in intervalul 7-18 ani, dar vine pe la 12-13 ani. Inainte te doare burta, spatele, in unele cazuri te simti rau... Senzatia nu o prea pot explica in cuvinte, nu stiu, doar simti cum curge ceva din tine. Cand iti vine prima data poti sa pui un sevetel, dar sa ai grija sa nu alergi, sa sari, sa faci gimnastica. Cand iti vine prima oara, iti curge putin (depinde de presoana)si la unele persoane este maro. Cand esti pe stop(adica ai menstruatie) nu trebuie sa faci dus fierbinte. Menstruatia apare cam la 2 ani de cand incep sa-ti creasca sanii (tzatzele). Cand iti va veni trebuie sa stii cum sa porti absorbantele. Deci iei un absorbant, ii desfaci partea din spate si vezi care are un lipici. Trebuie pus cu lipiciul pe chilot si aripioarele indoite dupa forma chilotului. Nu trebuie sa porti pantaloni albi sau deschisi la culoare cand esti pe stop. O alegere buna la categoria "pantaloni " in acea perioada ar fi unii negri. Cand te duci la scoala trebuie sa ai niste absorbante de schimb in ghiozdan si sa le schimbi cand in portionea aia alba nu mai sunt spatii albe. Si noaptea trebuie sa porti chiloti si tampon pentru noapte Always Ultra Night si nu trebuie sa dormi pe spate. Ziua trebuie schimbat absorbantul odata la 4-5 ore. Menstruatie tine intre 3-7 zile, pauza intre mentruatii este 28-45 zile. In primii 1-2 ani de menstruatie nu o s-o ai regulata. Ex> iti vine luna asta pe 3, luna viitore pe 11, luna viitoare poate nu-ti mai vine si-ti vine abia dupa cateva luni, asta e absolut NORMAL. Cand esti in perioada asta, sa-i spui profului de sport sa te scuteasca de la acea ora.

Daca vrei sa stii mai multe sa-mi cei adresa de mess pe pv.

| CHANELno5 a răspuns:

Intr-adevar,in jur de 12-13 ani vine pentru prima data.Insa se poate intampla si mai devreme si mai tarziu, nu e o varsta batuta in cuie. Depinde de organism, dupa cum ai spus si tu.
Simptomele variaza de la o persoana la alta.Nu te astepta sa simti mare lucru de prima data.Eu la inceput nu aveam nimic iar acum am dureri super mari, dar am colege care nu au nicio problema cand sunt pe stop, deci nu te alarma, nu stii ce va fi.

| AndreeaDeeutika a răspuns:

Buna! Da este adevarat, menstruatia apare pe la 12-14 ani.Inainte de a veni, ai dureri de burta...Cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta, ea te poate ajuta mai mult! Nu te speria daca ai 11 ani si iti vine menstruatia, inseamna ca esti mai dezvoltata, este absolut normal. Daca se intampla ceva anormal ar fi bine sa consulti un medic ginecolog. laughing