| FataȘarpe a întrebat:

Sunt extrem de agitata mereu, asa ca ma mai uit uneori, destul de rar, la videouri ASMR (stiti voi, nisip kinetic, floam, bilute dinalea de se umfla in apa, clopotei, etc.). Dar niciodata nu am simtit acea senzatie uimitoare pe care o simt majoritatea, adica furnicaturi, relaxare completa. Ma satisface(ikr, ciudat), ma mai ajuta sa adorm, si ma mai calmeaza, dar uneori, mai ales recent, parca ma fac sa ma simt incomoda, tenisionata si intru intr-o stare naspa de anxietate. Aproape am facut un atac de panica acum cateva minute.
Problema e ca si daca ma simt rau, parca nu ma pot opri sa ma uit.
Credeti ca e ceva in neregula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum se manifesta atacul ala de panica?

| FataȘarpe explică (pentru RAY):

Pur si simplu e o declansare extrem de brutala de adrenalina, panica, nu mai poti gandii, ingheti, tremuri, esti speriat de moarte si simti ca in orice secunda iei "game over"
Dar nu am avut pana acum vreun atac de panica in adevaratul sens al cuvantului cred... Nu sunt asa problematica

| Oana92 a răspuns:

In loc sa te uiti la astfel de filme, mai bine ti-ai cumpara nisip kinetic si ai modela. Sau ti-ai putea cumpara o carte de colorat pentru adulti (sunt si imagini gratis pe net, le poti descrca si printa). Cea mai rapida cale de calmare in cazul anxietatii este sa iti ocupi mintea cu altceva, asa ca variantele astea te-ar ajuta mult.

Fireste, ar fi indicata si o evaluare psihologica.
Sanatate!

| FataȘarpe explică (pentru Oana92):

Am o pasiune ciudata de a face ceva...nu stiu cum se spune pe romana slime/flubber cu lipici lichid sau aracet si apa cu borax. Dar am ramas fara aracet... sau borax.
nu gasesc nisip kinetic, dar o sa mai caut.
Merci de sfat.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru FataȘarpe):

Man am inteles ca poti lua de pe amazon pentru vreo 40 de dolarei niste nisip kinetic vreo 10 kg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Am vazut multe rahaturi pe internet, de la snuff-uri ordinare la 2girls 1cup, dar recunosc ca nu auzisem de ASMR. Spune-mi ca ai cautat pe Google inainte de a raspunde la intrebarea asta.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc, nu am cautat! M-ai prins! Parea logic sa faca artterapie in loc sa se uite la filmulete, de orice fel.

Dar mi-ai starnit curiozitatea. Si am cautat acum, pe youtube laughing Ohh, am pierdut 3 minute din viata mea privind asa ceva laughing Parea o incercare ratata de preludiu intr-un film por*o...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

laughing

Am crezut ca stii deja despre ce e vorba, altfel te-as fi pregatit emotional dinainte laughing

Sincer, nu imi dau seama inca daca m-ai impresionat, pentru ca stiai despre ASMR, sau a inceput sa-mi fie frica de tine. Poate putin din amandoua. Te tin la curent dupa ce voi fi sigur de sentimentele mele. Am nevoie de timp, Oana!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Time is money!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Apreciez ca ai ales sa nu pui si mai multa presiune pe mine.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti conta pe mine si pe viitorwinking