| ReignForest a întrebat:

Sunt fată, am 1.60 m înălțime și 57 kg(pot slăbi mai puțin). Singura chestie e că mă deranjează burta(într-o zi e umflată mult, alte ori mai puțin.)Fac sport și mananc de 2 ori pe zi(uneori de 3 ori).Ce ar trebui să mananc ca să o s-au jos? Când să fac sport? Ce alte sfaturi mai aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 1,60 m si 57 de kg esti durdulie
trebuie sa slabesti, dar nu fortat
ai nevoie de ceea ce se numeste deficit caloric
eu recomand consultul unui medic nutritionist, unde vei face o serie de analize, si vei primi la sfarsit un program alimentar personalizat
foarte multa lume investeste in lucruri materiale care nu au valoare dar nu investesc in ei, in corpul lor, in sanatatea lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai si eu la 1.65/73 kg, ca barbat feroce, ce sa fac?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la barbati nu e alt indice de masa corporala?
Un barbat de 1, 80 m si 85 Kg arata mai bine zic, ca o femeie de 1, 70 si 75 kg, este? de ce? luam in calcul ca la acel barbat este predominanta masa musculara, are brate mai mari, spate, umeri lati, picioare etc
Deci e diferenta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai si ce greutate trebuie sa am la 1.65?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa ai o greutate la care indicele sa fie cu valori intre intre 18, 50 si 24, 99 - Greutate normala
actual la tine indicele este 26.81
Insa nu te speria, din punctul meu de vedere este in regula
Si eu sunt supraponderal cu acelasi indice ca si tine dar la o inaltime mai mare laughing daca depasesti cu 1 kg deja esti supraponderal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am 1.61m și 61kg. La câte kg trebuie să ajung ca să fie bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Mancați-aș ouole, nu stiu ce ai zis, dar sunt de acord. Cu indici si valori si tot. Eu intrebam la 1.65 cate kg ar trebui sa am laughing

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine e normala greutatea

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la modul general greutatea ideala se calculeaza simplist

ai 1, 70 metri greutatea sa fie 70 kg

deci greutatea ta trebuie sa fie 65 kg

Poti calcula folosind si calculatoare online precum https://www.csid.ro/calculator-greutate-ideala

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa renunti la carbohidrati si lactate, fiindca poti fii alergica la glutenul din paine si cereale, sau la lactate (lapte, smantana, branza), fiindca acesate sunt cele care umfla burta cand ai o asemenea alergii.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste practicarea sportului, recomandat de specialisti este sa faci DIMINEATA, cat poti tu de devreme, fiindca atunci este benefic din toate punctele de vedere, slabind usor, mentinandu-te usor, avand totodata si multa energie, fiindca esti odihnita dupa o noapte de somn.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere, 7 kg in plus fata de idealul cu inaltimea minus 10, nu inseamna ca esti grasa.Nu vad niciun sens sa dai banii pe nutritionist si alte cele. Daca aveai cu 20-50 de kg in plus, intr-adevar era imperios necesar.

https://www.youtube.com/results?search_query=exercitii+abdomen+fete

Spor.

| haileewatson a răspuns:

Esti balonata de la mancare.

Mananca mai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim aceiasi drama. Barbat 1.65/ 73kg. Sincer nu sunt gras la fața, maini, picioare. Doar am un balon mic in fata. Singurul abuz care il fac, odata pe saptamana beau bere (3-4). In cursul saptamanii chiar am grija ce mananc.

| Sekim a răspuns:

Deficit caloric. Nu ce sa mananci, ce sa nu mai mananci, adica calorii in plus. Pe langa asta, nu exista conceptul de a pierde din grasime doar dintr un loc, cum ar fi abdomenul in cazul asta. Poti sa faci sport si sa mananci sanatos cat vrei tu, atata timp cat nu esti in deficit caloric nu pierzi din greutate deloc.

Răspuns utilizator avertizat