| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte trista, deprimata si nu mai am chef de nici o activitate care inainte imi placea, ce pastile as putea sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabielle a răspuns:

5HTP e un supliment pe baza de plante: griffonia simplicifolia in mare procentaj, e antistress si chiar ajuta! Incercat!

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cauta pe google 5HTP, e natural si multi zic ca cica e bun.Ar mai fi Sedatif pc, passiflora, emocalm, sedocalm dar 5HTP e mai scumpicel dar e bun, iti ridica nivelul serotoninei, care e considerat hormonul fericirii.Citeste carti motivationale apropo ele chiar te ajuta, iti ridica moralul.

| RAY a răspuns:

Pastile sunt care au efect antidepresiv problema e ca ele nu ajuta de fapt dau o stare de bine apoi iar creierul cere devi dependenta de ele asta da o depresie si mai rea,exista modalitati gratis una e sexul da cand faci sex creierul primeste o doza mare de cocaina sa spun asa dar si asta trece,rezolvarea problemelor tale nu se rezolva cu o noua dependenta, oamenii de stiinta au descoperit ca mersul prin cimitire facea oamenii depresivi sa gaseasca un scop care le facea sa devina mai pozitivi in gandire, plimbarea pe jos, muzica, sportul, mancatul de ciocolata 85% cacaco etc dar repet trebuie gasita cauza, iar sa mergi la un psiholog poate fi gratis ai nevoie de o trimitere atat

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Zoloft.

| Radu284 a răspuns:

Nu d ela psiholog iti da pastile, ci de la psihiatru. Daca vrei sa incerci ceva, care la unii oameni merge (dar nu la toti) incearca ceaiul de sunatoare. la unii oameni are efecte antidepresive.

| Dintrebare a răspuns:

Lasa pastilele. Nu trebuie sa faci tot ce vezi prin filme. presupun ca esti la varsta adolecentei, asa ca e normal sa treci prin diferite stari. Nu trebuie sa iti faci griji. Incearca sa nu mai dramatizezi totul si sa socializezi si sa fii mai activa. Atunci cand ai activitate nu ai vreme sa intri in depresie. Oamenii singuratici, care stau toata ziua in casa sunt predispusi la depresie.

| Mario76 a răspuns:

Pe langa consultul de specialitate, recomandat si de cei ce au raspuns intrebarii tale, nu ezita sa faci plimbari in natura. Bucura-te de soare, de pomi, de flori, de frunzele colorate, etc. Si nu strica si mersul la o manastire sau biserica, unde sa stai intr-un scaun, sa vorbesti tu cu Dumnezeu si sa cauti rasounsul problemelor tale.

| Coma21 a răspuns:

Eu zic sa stai de vorba cu cineva. sau... asculta si tu asta :D https://www.youtube.com/watch?v=26U_seo0a1g

| anonim_4396 explică (pentru Coma21):

O sa incerc cu chestii motivationale si ceva muzica, sper sa isi faca efectul. laughing Multumesc. big grin

| Andreea6996 a răspuns:

Eu mai degraba ti-as recomanda www.cabinetepsiho.com decat pastilele!
Adica, pastilele le-as lua doar in cazuri grave si cu consult psihoatric in prealabil, pana atunci, terapia e o alternativa mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea6996):

Nu-mi permit sa dau banii pe la psiholog, nici antidepresivele naturale nu merg? Inainte imi reveneam cu un energizant dar nu isi mai face nici un efect.

| Vania12 a răspuns:

Paatilele le iei dupa un consul la psiholog, daca chiar e ceva grav. Dar mai intai zine ce s.a intamplat, de unde a pornit starea asta? Incearca sa elimini acele "chestii" negative din viata ta care te deprima. Si eu, trec acum printr.o perioada nu tocmai fericita asta pentru ca nu imi gasesc un serviciu, si am nevoie de bani pentru a.mi continua niste cursuri.

| anonim_4396 explică (pentru Vania12):

Am avut o relatie de un an cu un baiat, care s-a incheiat acum o saptamana, si in anul asta m-am schimbat radical.
Nu mai pot sa fiu optimista, vesela, sa ma bucur de lucrurile care inainte ma entuziasmau chit ca erau foarte marunte. Pur si simplu au fost multe certuri ( o data sau de doua ori pe zi ), jigniri, interdictii ( de genul nu mai vorbii cu aia, cu ala, nu mai face aia, nu pleci nicaieri, de ce sa-ti iei role? sa se uite toti dupa fundul tau, nu mai asculta melodiile lui ala, la ce dracu iti trebuie tie blog?! sterge-l! etc ) si acum ma simt pierduta si nu pot sa-mi mai gasesc pofta de viata dupa atatia nervi si plans cu orele. Nu am nici pofta de mancare. Sa dau bani pe la psiholog nu-mi permit.

PS: sper sa-ti gasesti un job cat mai curand

| RAY a răspuns (pentru Vania12):

Adauga anunt pe olx pentru loc de munca

| Vania12 a răspuns:

Da, asculta muzica, iesi la plimbare cu prietena si nu mai lasa niciodata asemenea persoane negative sa intre in viata ta!winking Nu prea stiu sa.ti dau sfaturi in aceasta situatie pentru ca nu am fost pusa intr.o astfel de situatie.