| anonim_4396 a întrebat:

Sunt gravida in luna a saptea si ma intrebam daca exista exercitii fizice care sa imi usureze travaliul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut gimnastica, exista exercitii special concepute pentru gravide, gandite in functie de etapele sarcinii. Intra aici :http://www.gimnastica-gravide.ro/....../index.php

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pe "Acasa"ro la rubrica de sanatate se prezinta in aceste zile metoda Lamase. Mira

doiny
| doiny a răspuns:

In functie de preferintele tale si accesibilitate, poti alege intre ceva usor (plimbari, exercitii de inviorare, yoga, pilates, Tai Chi sau inot) si exercitii care necesita antrenament (aerobic, jogging pe pista, fitness). Inainte sa te hotarasti sa urmezi unele dintre aceste exercitii (indiferent de dificultatea acestuia) este bine sa te sfatuiesti cu medicul ginecolog.

| yami a răspuns:

Eu am facut sport mult in timpul sarcinii, am mers mult pe jos, urcat scari, carat plase, ingrijit copil mic, dar NIMIC nu mi-a usurat durerile la nastere! chiar am ramas cu trauma postpartum, visez noaptea ca nasc si ma trezesc speriata, transpirata.nu vreau sa va sperii, cred ca depinde de organism, de copilas cat e de mare, de pragul de durere al fiecarei femei. cel mai bine e sa va ganditi atunci, ca mai e putin si in sfarsit vedeti puiucul si-l puteti tine in brate, pentru ca va jur: merita tot efortul in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DESIGUR, dar se incep inca din primele luni de sarcina. medicul tau nu te-a indrumat? in cluj este sala de gimnastica cu personal medical calificat, pentru gravide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma pregatesc de zor pentru nastere la Cuibul Berzelor. Acolo se tin si cursuri lamaze in Cluj si masajul gravidei si curs de masaj al bebelusului pentru parinti si inca cateva. Puteti gasi mai multe aici: www.cuibulberzelor.ro. Succes!

| Poplacescu a răspuns:

Poti sa incerci cursuri Lamaze, care constau in exercitii de respiratie. Uite adresa siteului lor :http://www.lamaze.ro/

| silvia07 a răspuns:

Cauta unde se tin cursuri si gimnastica pentru gravide. Eu am fost mult la piscina si cred ca m a ajutat. Te relaxeaza si poti sa faci exercitii in apa, te va ajuta mult.Bafta!

| marissa6d11 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult atitudinea blanda a moasei.Eu ma temeam mereu de durere si am cautat sa nasc cu o moasa calma si blandutza.Am gasit-o, era mai in varsta, dar era ca un inger. M-a ajutat, de manutza cu Maicutza Sfanta. Mi-au folosit si respiratiile ample cand simteam ca vine o contractie. Exercitii fizice? Altele decat cele care duc la orgasm? Pai... te-ai uitat pe Youtube?