| Costinamiha a întrebat:

Sunt in pauza de sapte zile de la anticonceptionale Yasmin, in a 3-a zi de pauza, luna trecuta am luat Logest, iar Yasmin am inceput sa iau dupa pauza de sapte zile de Logest, primul contact l-am avut la a cincea pastila, dar fara ejaculare, pastilele le-am luat mereu la aceeași ora, diferența de câteva minute. Astăzi ar trebui sa-mi vina ciclu, dar imi este foarte frica pentru ca nu ma doare burta si nici spinarea, mi-e frica ca n-o sa-mi vina, luna trecuta inainte sa-mi vina aveam un lichid foarte abundent, dar luna asta nu l-am avut. Pot fi gravida? Pastilele le-am luat corect si nu am uitat nici una, imi este foarte frica. Va rog sa-mi raspundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Obligatia de a folosi o metoda de protectie suplimentara in primele 7 zile se refera la primele 7 zile din momentul inceperii folosirii acestei metode. Ulterior la al 2-lea, al 3-lea, si urmatoarele blistere/folii nu mai este nevoie de asa ceva. Daca ti-ai administrat mereu fara intarziere, in mod corect pastilele, atunci NU ar trebui sa ai NICI UN MOTIV de ingrijorare. Menstruatiile din timpul folosirii pastilelor AC sunt foarte diferite ciclu dupa ciclu, deoarece totul depinde de activitatea hormonala avuta. In proportie de 99, 99% nu poti fi insarcinata. Multa sanatate!

| Costinamiha explică:

Da, dar imi este foarte frica, sper sa-mi vina ciclu, dar chiar nu am nici un simptom ca mi-ar veni

| Costinamiha explică:

Daca nu-mi vine ciclu in seara asta, inseamna ca sunt gravida? Va rog sa-mi raspundeti!