| Costinamiha a întrebat:

Sunt in a șaptea zi de pauza de la anticonceptionale Yasmin, luna trecuta am luat Logest si am inceput sa iau Yasmin dupa pauza de sapte zile de la Logest. Astăzi sunt in a doua zi de pauza, iar maine ar trebui sa-mi vina ciclu. Asta e a treia luna de cand iau anticonceptionale, iar in celelalte luni in a doua zi de pauza imi curgea un lichid foarte abundent, dar acum nu imi mai curge. Imi este foarte frica, pastilele le-am luat corect nu am uitat nici una si le-am luat cam la aceeași ora diferența de câteva minute. Credeți ca am ramas gravida si de asta nu-mi mai curge acel lichid? Oare o sa-mi vina ciclu? Imi este foarte frica. Va rog sa-mi raspundeti!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti fi insarcinata. Modificarile aparute sunt de natura hormonala. Menstruatia de obicei se porneste in zilele a 3-a sau a 4-a de pauza. Nu are nici un rost sa te impacientezi deoarece nu exista nici un motiv. Sanatate!

| Costinamiha explică:

Dar imi este si greata, si ma doare si capul, dar nu cred ca aceste simptome pot apărea atat de devreme

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Exact, respectivele simptome nu sunt caracteristice celor provocate de o sarcina existenta si cel mai important aspect, in acest moment adica in a 2-a zi de pauza este posibil sa nu se fi produs inca nici macar ovulatia deci teoretic este IMPOSIBIL sa se fi produs fecundarea ovulului si transformarea acesteia intro sarcina din moment ce probabil ovulul inca nici nu exista.