| Costinamiha a întrebat:

Luna trecuta am inceput primul Blister de anticonceptionale Logest, la recomandarea ginecologului, la a cincea pastila am avut primul contact, la a trisprezecea si la a douăzecea, toate au fost fara ejaculare in vagin, in cele șapte zile de pauza am avut un contact sexual in a doua zii tot fara ejaculare in vagin, iar in a treia zii de pauza mi-a venit ciclul. Va rog sa-mi răspundeți, pot fi gravida? Cand pot face un test de sarcina, imi este foarte frica

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca toate contactele sexuale au fost fara ejaculare in vagin si daca in uterul tau din cauza pastilelor AC nu s-a forma ovulul, este logic ca din NIMIC nu putea sa ia nastere CEVA. Pentru a se forma o sarcina este nevoie de UN OVUL si UN SPERMATOZOID iar aceste 2 lucruri au lipsit cu desavarsire din aparatul tau genital. NU POTI sa ramai gravida in aceste conditii. Pastilele AC au fost inventate pentru a permite barbatului sa ejaculeze nestingherit si intotdeauna in vagin, indiferent de ziua ciclului menstrual. Nu ai nici un motiv sa fii nelimistita. Nu strica banii aiurea pe teste deoarece in cazul tau este IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Costinamiha explică:

Da, dar am auzit de un lichid care si el conține spermatozoizi, si de asta imi este frica