| wrzzer123 a întrebat:

Sunt pastile de depresie si care sunt acelea? Cum se numesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pastilele ce trateaza depresia sunt de multe feluri si denumiri in functie de substanta activa si cine le produce. Pe tine nu prea ar trebui sa te intereseze denumirile lor ci daca ai simptome de depresie sa mergi la medicul de specialitate, medicul psihiatru, acesta elibereaza reteta cu aceste pastile, in urma consultului!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Viagra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curajomicină, numai pe rețetă.

| gabicoo a răspuns:

Ceva clasic: Bere, vin, lichior, coniac, votcă!
Dacă vrei ceva naturist: Pălincă!
Dacă vrei ceva ce se poate lua de la farmacie: Lichior de viorele!
winking

| WhiteLife a răspuns:

Pastilele se elibereaza doar de catre medic in urma unui control. Acesta prescrie pe reteta verde substanta activa (de exemplu, Alprazolam), iar in farmacie se elibereaza doar in baza prescriptiei Frontin, Xanax etc. Nu vei gasi farmacisti care sa elibereze astfel de medicamente fara reteta.

| Bruno92 a răspuns:

Pastilele medicul psihiatru e in masura sa le prescrie in functie de problema\cauza fiecaruia.
Nu se dau astfel de pastile fara reteta.

| Dana2103 a răspuns:

Mergi sa te consulte un psihiatru

| aimullah123 a răspuns:

Se numesc antidepresive si se impart in mai multe categori (ex: inhibitori selectivi ai recaptarii de serotonina, antidepresive triciclice, antidepresive atipice etc). Ele se elibereaza numai cu prescriptie medicala si trebuiesc luate asa cum iti prescrie medicul deoarece daca iei mai mult decat trebuie poti deveni dependent de ele. Sau daca iei supradoza poti sa ajungi la spital sau chiar sa mori.
Eu am luat Cipralex (escitalopram) timp de 1 an si cateva luni. Simti diferenta dupa cateva saptamani. Antidepresivele nu te fac asa fericit dintr-o data (drogurile pot face asta dar nu recomand asa ceva).
Dar exista totusi si suplimente din plante care nu necesita prescriptie medicala dar trebuie sa le iei dupa cum scrie in prospect (ex: linidepress).
Poti incerca sa mergi la psihoterapie in loc sa iei pastile. Poate te ajuta mai mult.
Si nu sta in casa toata ziua. Gaseste-ti ceva de facut.