Întrebare recomandată | Denisa_Mary_1998 a întrebat:

Sunt ragusita de 2 zile ( nu am voce) vorbesc doar in soapta pentru ca daca ma fortez degeaba. Ce sa fac? Stiti vreun remediu natural sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ceai de musetel, tei 2-3 cani pe zi baut cald.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lași de fumat.

| AndreiMarin499 a răspuns:

și eu am pațit sa n-am fiu ragușit eu am baut cateva ceaiuri și am mai luat niște miere și în 2 zile mi-a trecut.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Încearcă să bei ceaiuri calde (nu fierbinți) și să iei o lingură de miere o dată la câteva ore.

| alizeu11 a răspuns:

Miere de multiflorala, o lamaie si un galbenus de ou! Amestecale si beale! Fa asta in fiecare dimineata pe o perioada de 20 de zile!

| Ioana_Larisa_1994 a răspuns:

Ceai verde și miere cu propolis

| Deny0805 a răspuns:

Apa cu sare, remediul cel mai utilizat

Toată lumea vorbeşte despre beneficiile şi viteza cu care apa călduţă cu sare rezolvă o durere de gât.

Atentie:
Dacă ştii că răguşeala este cauzată de o infecţie bacteriană uşoară, poţi recurge la acest remediu natural, dar ai grijă la gâtul iritat.
Dacă vezi că ai „roşu în gât", mai bine bei o ceaşcă de ceai de muşeţel şi tei cu miere, puţin peste temperatura corpului.