| SmiiileXoXo a întrebat:

Sunt foarte ragusita! Am racit rau, am avut si febra insa acum mi-a cam trecut raceala, dar raguseala in niciun caz. Sunt atat de ragusita incat dimineata nu pot sa vorbesc numai in soapta, si mai tarziu cand imi dau drumul la voce se aude groaznic si foarte incet. Si nu pot sa vorbesc mai tare sau sa vorbesc la telefon. Cum pot sa scap de raguseala?

Răspuns Câştigător
| adryana_6677 a răspuns:

Fa-ti o potiune magica:incalzesti putin laptic si pui miere cand e cald si il bei imediat + pastile de spupt de exemplu strepsils.

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Mie-mi trece doar cu inghetata. vorbesc foarte serios, nu fac misto. ramasesem si complet fara voce si pina nu am mancat niste inghetata nu mi-am revenit. nu inteleg mecanismul dar poti incerca, eu din disperare am descoperit asta tot intr-o vara pe calduri ca astea cand nu-mi mai reveneam cu vocea nicicum. mai rau decat eram ce mi se putea intampla? si muream de pofta de-o inghetata laughing nu o tona, mananci o inghetata normala si vezi daca are vreun efect, eu dupa 2 inghetate intr-o zi am avut vocea la loc.

| SmiiileXoXo explică (pentru mixxjim):

Stiu ca nu faci misto laughing Asa a zis si fraimeo, asa funtioneaza si la el laughing

| Iordache_Andrei_1993 a răspuns:

Sa nu cumva sa pui miere in lapte fierbinte/cald, pentru ca ii distrugi toate calitatile, ba chiar devine toxica pentru corp. Incearca sa bei ceva cald ( ceai, lapte, etc ), si mult mai important, incearca sa intri in repaus vocal cat mai mult cu putinta. Insanatosire grabnica!